Phuket Gezi Rehberi

0
991

Phuket, Tayland’ın dünyaca ünlü turizm adasıdır. Başkenti Phuket City’dir. Phuket Uluslararası Havaalanına sahiptir ve dünya’nın her yerinden gelen, özellikle batılı turistler için bir eğlence ve tatil merkezi olmuştur. 810km² lik bir alanı kapsayan Phuket, dağlık bir iç kesimden oluşan bir düzineyi aşkın bembeyaz kumsalları, milli parkları, sık ormanlıkları ve şelaleleri ile görülmeye değerdir.

Phuket Adası Tayland’ın en güzel kumsallarına ev sahipliği yapmaktadır. Son yıllarda sahillerinde kıyı boyunca uzanan otellerin getirdiği canlılıkla gece hayatı eğlenceleri ile de adını tüm dünyaya duyurmaktadır.

Her yıl bir milyonun üzerinde turist akınına uğramaktadır. Bu rakam ada nüfusunun altı katıdır. Phuket Adası’nın başkenti Phuket şehrinin turistik yerlere yakın olmasının dışında ilgi çekici bir yanı yoktur. Burada yapılaşma mimarisi dikkat çekici özelliktedir. İki katlı evlerin çevrelediği sokaklarda hediyelik eşya dükkanları, restoranlar, alışveriş merkezleri ve bu yörenin en ünlü mücevherat dükkanlarını görebilirsiniz. Buradan mücevher almadan dönmeyin..

Phuket’de turistler Thai stili veya Budist evlilikler yapabiliyorlar. Phuket aynı zamanda denizin içindeki küçük kulübeleri ve su altı sporları ile de ünlüdür. Deniz suyu temiz olduğu için su altı görüşü çok uzun olmakla beraber dünyada ki en iyi 10 dalış bölgelerinden birisi olarak kabul görmüştür. Phuket’te deniz ürünleri denemeye değerdir. Misket limonu ile sunulan Phuket istakozu deniz ürünlerinin baş tacıdır.

Phuket’de yerli halkın kullandığı Tayca selamlaşma şekli erkekler için ayrı, kadınlar için ayrı kelimeleri içermektedir ve hatta Transseksüeller de ayrı bir kelime kullanılır. Tuk-Tuk denilen küçük taşıtlarla adada istenilen yere kolayca ulaşılır (pazarlık yapmayı unutmayınız).

Phuket Adası’nı Andaman Denizi ve Hint Okyanusu çevrelemektedir. Phuket Adası tatilciler için birçok seçenek sunmaktadır. Eğlence ve gürültülü gece hayatını sevenler için Patong kasabası ve kumsalı idealdir. Burası başkente 15km mesafededir. Şehir merkezinden her yarım saatte bir hareket eden belediye otobüsleri ile kasabaya ulaşılabilir.

Benzersiz Kata ve Karon kumsalları daha az gelişmiş olmakla birlikte sakin bir tatil arayanlar için idealdir. Pansea ise birkaç otelin bulunduğu çok daha sakin bir kumsaldır.

Adanın güneyinde Nai Harn’da Phuket Adası’nın iki ucunun birleştiği noktada manzaralı bungolowları ile hizmet veren tesisler bulunmaktadır. Phuket Adası’nın en heyecan verici manzaralarını Laem Promthep burnundan görebilirsiniz. Ulusal deniz parkı olarak ilan edilen Similan Adaları’ndaki mercan resifleri görülmeye değerdir.

Phuket Adası’nın etrafını gezmek için günübirlik turlara katılabilirsiniz. Ünlü James Bond Adası (Pha Nga), Müslüman halkın yaşadığı deniz köyü de denilen Panyi Adası, deniz seviyesinden dimdik 200m ileriye uzanan Tapu Adası, ve bunun gibi bir çok irili ufaklı adayı ziyaret edebilirsiniz.

Adanın genelinde Müslüman ve Hintli nüfus yoğun olarak yaşamaktadır. Bu sebeple Hint, Japon ve Çin mutfağının bir çok seçeneklerini bulabilirsiniz.

Phuket adasına ulaşım için birkaç seçenek bulunmaktadır. Bangkok üzerinden uçakla 55dk süren bir yolculuk yapılarak ulaşılabilir. Karayolu seçenekleri arasında otobüsle yolculuk vardır. Ekonomik olmasına rağmen 14 saat kadar sürmektedir.

CEVAP VER