Sağlıkla İlgili Hazırlıklar

0
951

Seyahat sağlığı dünya turu için yola çıkacak kişilerin öncelikli bilgi sahibi olması gereken konuların başında geliyor. Her şeyden önce sağlıklı olmak gerekiyor. Dişçine ve doktoruna gidip tam kapsamlı bir sağlık taraması yaptır ve uzun süreli bir yolculuğa çıkacağını söyle. Eğer yanına alman gereken ve sürekli kullanacağın ilaçlar varsa bunlarla ilgili gerekli dokümanlarını da almayın unutma, gümrük işlemleri sırasında bunlar sorulabilir.

Eğer yoksa birçok sıkıntı çıkabilir çünkü bazı ilaçlar bazı ülkelerde yasalken diğer ülkede yasal olmayabiliyor. Çok genel olarak kullanılan ilaçlarda bile bu tarz problemler yaşanabiliyor.

Sağlık Kiti

Her zaman içinde bandaj, ağrı kesici, antiseptik mendil, antiseptik krem, yara bandı, makas, boğaz pastili, iyot, ishal tabletler gibi şeyler bulunan küçük bir sağlık kiti taşımalısın. Havaalanı güvenliğinde problem çıkmaması için günlük çantana değil, sırtçantana koymalısın. Gerekli ilaçları her zaman yakınında bulundur


Seyahat-Hastaliklari

Seyahat aşıları

Bazı ülkelere girişte bazı hastalıklara karşı aşılandığına dair sertifikaya ihtiyacın olacaktır. Sarıhumma en çok bilinenlerden biri; Güney Amerika ve Güney Doğu Asya’da birçok ülkeye bu sertifikan yoksa giriş yapamazsın.  Ayrıca çocuk felci, hepatit, tetanos, difteri ve tifo gibi hastalıklar için de sertifika talep edebilirler.

Seyahat Hastalıklarına Hızlı Bir Bakış

Sıtma

Sıtma yılda 3 milyon insanın ölümüne sebep veriyor ve yaygınlığı yüzünden az önce bahsettiğimiz hastalıklardan çok daha özel bir önem arz ediyor. Doktorunla konuşup kullanacağın hapların yan etkilerini öğrenmeli ve kalacağın yerde ne kadar süre ile kalacağının da hesabını iyi tutmalısın çünkü sonsuza kadar sıtma karşıtı ilaçları kullanamazsın. Sinek ve böcek ısırılmalarından mümkün olduğunca kaçmalı ve bunun sık yaşandığı bir yere gidiyorsan mutlaka cibinlik ve sinek kovucu almalısın.

Çiğ et de işe yarıyor fakat pek iyi ve hoş gözükmüyor. Güneş batımından sonra el, kol ve ayak gibi yerlerini kapatmalısın. Sıtma asalak bir hastalık olduğundan sivrisinek ısırmasıyla çok çabuk yayılabilen ve ölümcül olabilen bir hastalık, bu yüzden çok ciddiye almalısın. Semptomları ateşin yükselmesi ve sonuçların da böbrek, karaciğer, beyin ve kan’ı kötü şekilde etkileyebilir.

Bir kez sıtma’ya yakalandığın zaman etkilerini her şey geçtikten uzun süre sonra tekrar yaşayabilirsin. Önceden alınan tedbirlerin hiçbiri %100 efektif değildir. Eğer semptomlardan birini yaşarsan – ateş, kendini iyi hissetmeme gibi, acilen tıbbi yardım almalısın. Eğer geri döndüğünde bu hastalık belirtilerini hissedersen doktoruna daha önce Sıtma hastalığının bulunduğu bir yerde kaldığını söylemelisin.

Kuduz

Sinir sistemini hedef alan bulaşıcı bir hastalık. Hezeyan ve boğazda ağrılı kas spazmlarına sebep olur. Eğer semptomlar başlamışsa, genellikle ölümcüldür.
En çok görülen bölgeler
: Avrupa, Kuzey Amerika
Yayılması: Hastalığın bulaşmış olduğu bir hayvan tarafından ısırılma
Önlemler: Uzun süre vahşi doğa içinde olacaklara ve hayvanlar ile çalışanlar için tavsiye edilir.
Ek olarak
: Eğer bir hayvan tarafından ısırılırsanız, yarayı acilen yıkayın ve hızlıca tıbbi yardım bulmaya çalışın. Isırıldığın tarihi, yeri ve ısıran hayvanın türünü not edin ve polise haber verin.

HIV/AIDS

AIDS (Acquired Immune Deficiency Syndrome), HIV (Human Immuno-Deficiency Virus) – bağışıklık sistemine saldıran bir virüstür. Herhangi bir aşısı veya tedavisi yoktur.

En çok görülen bölgeler: Tüm dünya.

Yayılması: Virüsün bulunduğu bir partner ile korunmasız seks yapmak, enfekte olmuş şırınga, tıbbi, dişçi aletleri ya da vücudu delip beden sıvısıyla( kan gibi ) temas eden ekipmanlar ile.

Önlemler: Korunmasız seksten uzak durmak, prezervatif kullanmak, iyi kalitede prezervatif bulundurmak – düşük kalitede olanların buluşturma ihtimali daha yüksek, reçete edilmemiş ilaçları kullanmamak.

AIDS-Haritasi

Bilharziöz

Su salyangozları tarafından bulaşan parazit bir kurt. Tedavi edilebilir fakat aşısı yoktur. En çok görülen bölgeler: Genellikle Afrika suyollarında.
Yayılması: Kurt deriden içeri nüfuz eder ve bağırsaklara, karaciğere ve idrar bölgesine zarar verir.
Önlemler
: hastalıklı bölgelerde duş almamalı ve çamurlu yerlerde yürünmemeli.

Kolera

Sıvı kaybı ve şiddetli ishale sebep olan ve ölüme götürebilen bir bağırsak hastalığı.
En çok görülen bölgeler: Sağlık hizmetlerinin zayıf olduğu Güney Amerika, Orta Doğu, Afrika ve Asya bölgelerinde.
Yayılması
: Su ve Yiyecek ile
Önlemler: Kişisel hijyeni en üst seviyede tutmak (Yemek yemeden önce elleri yıkamak  ) ve iyi gözükmeyen yemeklerden uzak durmak.

Dengue

Ağrılı ateş
En çok görülen bölgeler: Tropikal yerler
Yayılması: Sivrisinek ısırması ile.
Önlemler: Gece ve gündüz sivrisinek ısırmasından uzak durmaya çalışmak.

CEVAP VER