Schengen Vizesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

0
1094

Schengen vizesi, bizim Avrupa ülkelerine yaptığımız seyahatlerde stres ve masraf nedenlerimizden birisi. Zaten vize kavramı bile başlı başına bizi strese sokmaya yetiyor. Aslında abartıldığı kadar zor şey değil, ancak psikolojik olarak engellenen seyahat özgürlüğümüz yüzünden biraz böyle olsa gerek.

Çalışan ve evrakları tam olan birinin vize almaması için bir neden yok. Konsolosluk kuyruklarında dolaşmak istemeyenler de biraz daha para harcayıp, yetkili vize işlemi yapan acentelerden hizmet alabilir.

Ancak ne olursa olsun, belki de hayatımızın bir döneminde, kendi işimizi kendimiz görmemiz gerekebilir. İşin ipuçlarını bilip, adım adım bunları gerçekleştirirsek daha sorunsuz bir vize süreci yaşarız sanırım. Ama bu konuda baştan savma olursak, evrak işlerini önemsemezsek, olacaklara da katlanmamız gerek. Sorunsuz bir Schengen vizesi alma süreci yönetmek için, başlangıçtan itibaren işi titizlikle yürütmek gerekiyor ve bu zor değil.

 

Schengen vizesi nasıl alınır

Buradaki ipuçları kişisel deneyimlerim ve konsoloslukların resmi beklentilerinin harmanlanmasıyla oluşturuldu. Bu ipuçları dışında çok daha detaylara girilerek bu yazı uzatılabilirdi. Ancak temel olarak aşağıdaki detaylara dikkat etmek yeterli diye düşünüyorum. Daha önce defalarca Schengen vizesi almış ve cebinde 3 yıllık İtalya’dan alınmış Schengen vizesi olan biri olarak böyle düşünüyorum.

 

1. Pasaportunuzun geçerlilik süresini kontrol edin

Ne kadar uzun süreniz varsa o kadar iyi desek doğru olur. Hele pasaportun bitim süresine 6 aydan kısa bir süre var ise, Schengen vizesine başvurmadan, gidip yeni pasaport almak mantıklı bir yol olur.

Geçerli bir Schengen vizeniz olsa dahi, eğer pasaportun bitim süresi, yapacağınız seyahatte dolacaksa eğer yine kapıdan geri gönderilme riskiniz var. Vize konusu, tamamen konsoloslukların ve orada çalışanların inisiyatifinde olan bir şey.

2. Vize başvurusunu zamanında yapın

Son olarak Mısır ve kapsamında İtalya turu da olan bir Cruise Gemisi yolculuğu nedeniyle, Schengen için İtalya vize başvurularım oldu. İlginçtir, yeteri kadar zamanım olmasına rağmen, her iki vize için de geç başvurdum ve ancak son dakikada yetişti.

İtalya elçiliğinden vizeyi alacağıma emin olmadığım halde, valizimi alıp öyle gittim. Neyse ki vizemi vermişlerdi, aceleyle İzmir Havalimanına gittim. Eğer 1 gün daha gecikseydi, Akdeniz Gemi Turum, uçak biletlerim yanacaktı.

Başvuru yaptığım gün İtalya’nın Cumhuriyet Bayramı olduğu için elçilik kapalıydı. Yine Milano’daki bir fuar nedeniyle de çok sayıda yığılmış işlerinin olduğun bilgisi de bana ulaşmıştı.

Neyse ki, derdimi iyi anlatıp vizeyi alabildim. Hiç planda olmayan olaylar geliştiğinde, belge eksiklikleri olduğunda vize süreci, planlanan seyahat takvimiyle örtüşmeyebilir. Bu nedenle en geç 2 hafta öncesinden, hatta 1 ay önceden vize başvurusunu yapmakta fayda var.

İzmir İtalya Konsolosluğuna vize için gittiğimde kapalıydı. Vize başvurularını yetkili kurumlar olan IDATA’ya gittim o da İtalya için kapalıydı. Oysa İtalya vizesi için yetkili olan diğer kurum İtalyan Dostluk ve Kültür Derneği o gün açıkmış, ama ben onun da kapalı olduğunu düşünüp gitmemiştim.

 

3. Evrak hazırlama işini ciddiye alın

Konsolosluk gözünde en önemli kriter güvendir. Bunu kanıtlamanın tek yolu da hazırlayacağınız belgelerdir. Evraklarınız tamamsa vize almamanız için önemli bir neden yok. İstenen her belgeyi titizlikle hazırlamak gerekiyor.

Bugün konsolosluktan ret alan pasaportların çoğunun nedenine baktığımızda, yeterli evrakların sağlanamamış olduğunu görüyoruz. Abuk subuk diye düşündüğümüz bir belge bile isteniyorsa sağlamakla yükümlüyüz.

Vize-Icin-Evraklar

İtalya vizesi için başvurduğumda, ikametgâh belgesi bile eklemek zorunda kaldım. Zira pasaportumu ben Singapur Türkiye Elçiliğinde çıkartmıştım. Türkiye’de yaşadığımı ispat etmem gerekebilir düşüncesiyle, muhtarlığa gidip adlığım evrakı da dosyaya koydum. Bazen kişiye özel evrak temin edilmesi durumu gerekebilir, aklınızda tutun.

Artistik fotoğraflarla gidip başvurmayın. Hala vesikalık fotoğraf döneminden kalan bir nesil olabilirsiniz, ama vize başvurularında istenilen fotoğraflar biyometrik olmak zorunda.

Biyometrik fotoğraf nedir bilmek zorunda değilsiniz, gidin fotoğrafçıya söyleyin o size tarif eder. 5 yıl önce Schengen aldığınızda kullandığınız fotoğrafları tozlu çekmecelerden çıkarıp, tekrar Schengen için aynı fotoğrafı kullanmayın. Güncel fotoğraf isteniyor. Gidip 8-10 lira verip yenisini çektirin.

 

4. Gelir durumunuzu net olarak belgeleyin

Türkiye’deki mal varlığınızı ve banka tasarruf bilgilerinizi gösterdiğinizde; buradan kendi düzenini kurmuş ve yabancı bir ülkede yeni bir hayat kurmak istemediğiniz bir profili sağlamlaştırmış oluyorsunuz.

Bu nedenle konsolosluk görevlileri, aylık maaş gelirinizden daha çok bankadaki nakit durumunuzla ilgilenir.Bankadaki hesap hareketlerini gösteren, banka yetkililerincekaşelenmiş ve imzalanmış, son 3 aya kadar olan hesap dökümleri vize belgeleri arasına konmalı. 5,000TL ve üstü rakamlar iyidir.

Eğer o kadar paranız yoksa, aylar öncesinden bir yerlerden borç alıp hesaba atın ve hesap dökümünü alıncaya kadar da orada olmasını sağlayın. Aylardır hareket görmeyen bir hesaba, bir yerden 10,000 yatırıp sonra buyurun demek, pek güven verici değil yani.

Kredi kartı fotokopileri değil de, kredi kartının limitlerini gösteren ekstreleri daha çok işe yarıyor. Fon olarak veya borsada bulunan paralara pek de itibar edilmiyor (benim bildiğim). Bu tür tasarrufların, sadece internetten alınan ekran dökümleri geçerli kabul edilmiyor. İlgili resmi kurumun antetli kağıdına basılmış veya resmi olarak ıslak kaşelenmiş olanları ilgi görüyor.

İtalya vizesi için bankama gidip 3 aylık hesap dökümü alıp, kaşelettim ve 2 farklı yetkili tarafından bu belge imzalandı. Aynı şekilde kredi kartı hesap ekstresini de bu şekilde bankadan aldım. Hesap numaralarınızda ne kadar çok para varsa bu onları ikna etmek için o kadar iyi.

 

5. Gerekli rezervasyonlarınızı yapın ve belgeleyin

Vize için gerekli evraklar arasında mutlaka gideceğiniz ülke için aldığınız uçak bileti veya bunu gösterir rezervasyon bilgisi, konaklayacağınız otellere dair dökümler veya eğer turla gidiyorsanız, tur programı ve turun ücretini ödediğinize dair belgeleri eklemeniz gerekiyor.

Özellikle ilk defa Schengen vizesine başvuranlar veya uzun süreli vize almak isteyenler evraklar konusunda daha titiz olmalı. Çoklu ülke gezilecekse mutlaka her ülkeye dair rezervasyonlar ve bilgiler evrak olarak eklenmeli.

Otel Rezervasyonu Yap: booking.com veya Hotels Combined

Hani belki ilk varış ülkesinden sonra keyfinize göre gezeceksinizdir, gezin tabi, ancak ne yapacağınızı gün gün kendilerine ispat etmeniz istenir/istenebilir. Hadi oradan demeyin, girin booking.com sitesine ve rezervasyonlarınızı yapın ve bunları yazdırın, vize evraklarına ekleyin. Ayrıca pasaport kontrolde de sorulduğunda göstermek için yanınıza alın.

Nasılsa kredi kartı vermeden de rezervasyon yapılabiliyor ve iptal etmesi de o kadar kolay. Vizenizi aldıktan ve ülkeye girdikten sonra gerekirse iptal edersiniz. Mail adresinize gelen rezervasyon formlarını yazıdırın ve dosyalayın.

 

6. Doğru ülke elçiliğine başvurun

Schengen sözleşmesine göre vize alan bir yolcunun ağırlıklı olarak kalacağı Schengen ülkesinin temsilciliğinden, eğer bu net değilse, ilk giriş yapılacak ülkenin temsilciliğinden Schengen vizesi alınmasını şart koşuyor. Eğer birden fazla Schengen ülkesine seyahat edilecekse, en çok kalınacak ülkeden Schengen vizesi almak gerekiyor. Bunun yanında giriş yapacaksanız ya da hangi ülkede daha çok kalacaksanız, o ülkenin konsolosluğundan başvuru yapılması gerekiyor.

Schengenvizesi-Nasil-Alinir

Bu en önemli kurallardan biri, ancak bunun tersini yapanlar da pekâlâ sorunsuz Schengen ülkesine giriş yaptığını söyleyebilirler. Mesela ben yıllar önce Kopenhag’a gidecektim ve Danimarka Konsolosluğuna yaptığım vize başvurusu sebepsiz yere ret edilmişti. Ertesi gün Fransa Konsolosluğuna başvurmuş ve ertesi gün aldığım Fransa vizesiyle Kopenhag’a sorunsuz uçmuştum. Ancak bu her zaman böyle olmayabilir ve kapıdan geri gönderilme riskinin olduğunu akılda tutulmalı.

7. Belge, daha çok belge, daha çok belge!

Adamları gereksiz belgeye boğmaya gerek yok. Önemli olan gelir durumunuzun iyi olduğunu, ülkelerine sadece gezmeye gittiğinizi ve orada kalmaya gerek görmediğinizi ispat edecek belgeler sunmak.

Eviniz varsa tapu fotokopileri, arabanız varsa ruhsat fotokopisi, kira geliriniz varsa sözleşmelerin fotokopisi işe yarar. Burada asıl önemli olan geliri gösterir belgelerden ziyade nakdi gösterir belgeler daha değerlidir.

Eğer benim gibi freelance çalışıyorsanız ve sigortanızı kendiniz yatırıyorsanız SGK dökümlerini alıp kaşeletip, imzalatıp evrak olarak ekletmek iyi fikir.

Evraklar içerisinde mutlaka ama mutlaka seyahat sağlık sigortası yer almak zorunda. Schengen bölgesinde kaç gün kalmayı düşünüyorsanız en az o kadar süreli seyahat sağlık sigortası yaptırın.

3-5 yıllık vize başvurusu yaptırdığınızda tabi o kadar süreli yaptırmanız gerekmiyor, ama her yurtdışına çıktığınızda bunu ispatlayan bir belgenin cebinizde olması şart olduğu unutulmamalı.

 

8. Mülakat için çağrıldıysanız randevuya zamanında gidin

İlk defa Schengen vizesine başvuracakların, başvuruyu kendilerinin yapması istenir. Nadir olsa da gerekli evrakları iyi olanlar, aracı vize kurumlarıyla başvurduğunda, mülakata hiç gitmeden vizeyi alabiliyor.

İlk defa pasaport çıkartanlar, pasaportu uzun zaman önce çıkarılmış olsa da vize sayfaları boş olanlar, 40 yaş altındakiler muhtemelen mülakata çağrılır. Konsolosluklar randevu verip görüşmek istediklerinde, bu randevulara zamanında mutlaka gitmek gerekiyor.

Mülakata çağrıldığınızda ne yapmanız gerektiğini ve olası soruları ne cevap vereceğinizi bilin. Vize yetkilileri, eğer görüşmelerinde bir olumsuzluk sezerlerse vize vermeyebiliyorlar.

Bu mülakatlarda sabrı zorlayan, birbiriyle alakasız veya alakalı çok sorular sorabilirler. Bu nedenle sakin olmak ve soruları doğru olarak cevaplamak gerekiyor.

Bütün bu süreci başarıyla tamamlayıp cebe Schengen vizesi pulu yapıştırılmış pasaporta sahip olmak yetmiyor tabi. Az da olsa kapıdan geri gönderilme durumu her zaman için vardır. Ancak Schengen ülkesine girişteki pasaport görevlisinin sorularına cevap verecek yeterlilikte az çok bir İngilizceniz varsa, soruları da mantıklı bir şekilde cevaplıyor ve tipiniz de kayık değilse sorun çıkma ihtimali az.

CEVAP VER