Seyahat Bilgileri

0
946

Türk Büyükelçiliği

Adres: 61/1 So Chatsan Suthisan Road, Huaykwang, Bangkok 10310

Tel: +66 (2) 355 5488
Faks: +66 (2) 274 7261

Günlük Basit Kelimeler

Evet : chai

Hayır: mai chai

Lütfen: kar u naa

Hoşçakal: laa kawn

İsminiz ne : khun cheu a rai

Merhaba : sa vat dii

Nasılsınız : sa ba dii reu

Teşekkür ederim : khawp khun

552_bayrak

UNESCO Dünya Miras Listesi

Ayutthaya Şehri

Sukhotai Şehri

Thungyai-Huai Kha Khaeng Doğa Barınakları

Ban Chiang antik Kenti

Dong Phayayen Khao Yai Ormanları

Vize

Havaalanı sınır kapılarından giriş yapan yeşil pasaport sahiplerine 90 gün, turistik pasaport sahiplerine 30 gün vize verilmektedir. Tayland’a kara ve deniz sınırlarından giriş yapıldığında yeşil ve turistik pasaport sahiplerine 15 günlük vize verilmektedir.

Nasıl gidilir?

Türkiye’den Tayland’a THY direk olarak uçmaktadır. Bunun dışında Gulf Air, Emirates, Qatar Airways, Ürdün Havayolları ve Etihad aktarmalı uçuşlar sunmaktadır.

Ne zaman gitmeli?

Tayland tropikal iklime sahip olduğundan hava oldukça sıcaktır. Nisan ayı itibari ile muson yağmurları sıklıkla görüldüğünden gezmek için en iyi zaman ekim-mart ayları arasındadır. Hava sıcaklığı kuzey bölgelerde her zaman orta ve güney Tayland’a göre 5-10 derece daha düşüktür.

Ne kadar harcanır?

Tayland’da konaklama, ulaşım ve yemek oldukça ucuzdur. Tatil programınızın süresine bağlı olarak, katılacağınız paket programlar bütçeniz için en uygun seçenekleri bulmanıza yardımcı olacaktır. Güney Tayland ve adalar bölgesinde fiyatlar orta ve kuzey Tayland’a göre iki kat daha fazladır.

Nasıl gezmeli?

Tayland’a grupla gitmişseniz, en iyi gezme yolu paket programlar alarak gezmektir. Bunu tüm acentelerden ayarlayabilirsiniz. Yalnız seyahat ediyorsanız sizin için oldukça ekonomik olacaktır. Şehirlerarası yolculuklarda tren ve otobüs yolculukları hem ideal hem de ucuzdur. Şehir içi ulaşımlarda ise tuktuk, otobüs ve taksi en uygun ulaşım araçlarıdır.

Konaklama

Bangkok’ta Khosan Road ve Patbong bölgeleri turistler için en uygun konaklama seçenekleri sunmaktadır. Eğlence merkezleri bu bölgelerde yoğunlaşmıştır. Biraz daha sakinlik istiyorsanız Chao Praya Nehri kenarındaki oteller de seçenek olabilir. Fakat burada konaklama ücretleri yüksektir.

Chaing Mai sakin ve huzurlu bir şehirdir ve başkente göre fiyatlar daha uygundur.

Pattaya eğlence merkezidir. Sınırsız eğlenceyi sevenler burada tatilini geçirebilirler. Fiyatlar yüksektir.

Adalarda ise seçenek çoktur. Masmavi denizin altın kumsallarla birleştiği bu yerler çok popülerdir. Bunlar içinde Phuket, Koh Samui, Koh Phi Phi ve Koh Chang en meşhur olanlarıdır.

Ne Giymeli?

Tekstil çok ucuz olduğundan yanınıza pek fazla şey almanıza gerek yoktur. İhtiyacınız olan her şeyi çok ucuza buradan alabilirsiniz. Hava sıcaklığı 25-30 derece civarında olacağından kalın giysiler getirmeyiniz.

İpuçları

 • Devamlı gülümseyin ve hiç bir şey için acele etmeyin, panik yapmayın.
 • Watları (tapınak) gezerken yanınızda uzun kollu giyecek bulundurun bazı yerlerde örtü verseler de bazı yerlerde yok ve kıyafetiniz uygun değilse gezmeniz mümkün değil. Şort ile tapınakların gezilmesi bazı yerlerde yasaktır.
 • Alışverişte yapabildiğiniz kadar pazarlık yapınız.
 • Tayland turunuzun son birkaç gününü hafta sonuna denk getirerek Bangkok’ta geçirin ve Chatuchak Weekend marketten ekstra bir bavul alıp içini bol bol doldurun.
 • Tatil boyunca defalarca kazık olayına maruz kalıp sakınmanız gerekiyor. Bu ülkede yabancılar kazıklanır, asla gasp, itilip kakılma olmaz. En büyük ve en fantastik kazıklama yöntemi ise bazı kişilerin gezilecek yerlerin önünde beklemesi ve siz tam kapıdan girerken burası kapalı diyerek sizi başka bir yere götürmeye çalışmaları. Böyle bir durumda en iyi taktik hiç sinirlenmeden gülümsemektir. Mucizevi bir şekilde sizi rahat bırakıp yeni avlarına doğru süzülürler.
 • En iyi ve kullanışlı ulaşım şekli klimalı taksilerdir. Taksimetre açtırdığınız takdirde gideceğiniz yere oldukça ucuza varabilirsiniz. Taksi şoföründen taksimetreyi açmasını rica etmelisiniz. Aksi takdirde mutlaka pazarlık yapınız.
 • Sabaha kadar açık olan 7/11 Market zinciri turistler için büyük kolaylık sağlıyor. Bu marketleri her yerde bulabilirsiniz.

 •  Cep telefonu için hazır simkartları bu marketlerden 50 bahta alabilirsiniz. Kartın üzerinde İngilizce açıklaması vardır. Bu kartlar ile Türkiye aramalarınızı oldukça ucuza yapabilirsiniz. 100 bahtlık kontör ile 4-5 dakika konuşulabilmektedir.
 • Alışveriş yapacaksanız büyük tutarlı alışverişlerinizde ödediğiniz verginin %7 sini, dış hatlardaki VAT REFUND ofisinde fişle birlikte ürününüzü göstererek alabilirsiniz.

 • Taylandlı çocukların başlarını okşamayınız.

 • Israrlı satıcılar, tuktukçular veya taksicileri kızmak yerine gülümseyerek başınızı iki yana sallayarak uzaklaştırabilirsiniz. Başınızı aşağıdan yukarıya sallamak evet anlamındadır.

 • Havaalanında pasaport kontrolüne girmeden solda Tourism Information bürosunda çok güzel ve ücretsiz haritalar vardır. Bunlardan kesinlikle edinin. Bangkok’ un ayrıntılı haritaları da burada mevcuttur.

CEVAP VER