Seyahat Bilgileri

0
1123

Türk Büyükelçiliği

Adres: Jl. H.R Rasuna Said Kav.1 Kuningan, Jakarta 12950

Telefon: +62 21 525 62 50 – +62 21 526 41 43

Faks: +62 21 522 60 56

Bahasa Endonezya Dilinde Günlük Basit Kullanımlar

Merhaba: salam
Evet: Ya
Hayır: tidak
Lütfen: silahkan
Hoşçakal: selamat tinggal
Nasılsınız: apa kabar

Teşekkür ederim: terima kasih

UNESCO Dünya Miras Listesi

 1. Borobudur Tapınağı (1991)
 2. Komodo Milli Parkı (1991)
 3. Prambanan Tapınağı (1991)
 4. Ujung Kulon Milli Parkı (1991)
 5. Sangiran İlkel İnsan Bölgesi (1996)
 6. Lorentz Milli Parkı (1999)
 7. Sumatra’daki Yağmur Ormanları (2004)

Vize

Endonezya, turistik pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize uygulamasında bulunmaktadır. Bali ve Jakarta gibi turistik şehirlere uçakla gelişte, sınır kapılarından 35 USD karşılığı 15 günlük ve tek girişlik vize verilmektedir. Yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları ise 14 güne kadar vizeden muaftır. Karayolu veya denizyolu ile komşu ülkelerden Endonezya’ya gelinmesi durumunda, bazı sınır kapılarında önceden vize alınmış olması gerekmektedir. Kapıda vize uygulaması yoktur. Bu sebeple giriş yapılacak kapılardaki vize uygulamasının gitmeden önce mutlaka araştırılması gerekmektedir. Pasaport geçerlilik süresi ülkeye girişten itibaren en az 6 ay olmalıdır.

Önemli not: Endonezya seyahati öncesinde; Endonezya’dan çıkış yapacağınızı garantileyen ve belgeleyen uçak biletinizin bulunması gerekmektedir. Çıkış yaptığınız ülkede veya giriş yaptığınız Endonezya’nın herhangi bir şehrinde uçuş biletleme personeli veya pasaport polisi Endonezya’dan çıkış biletinizi ibraz etmenizi isteyebilmektedir.

Nasıl gidilir?

Türkiye’den Endonezya’ya direk uçuş yoktur. Malezya , Singapur ve Qatar Havayolları ile aktarmalı olarak Jakarta veya Bali (Denpasar)’ye gitmek mümkündür. Endonezya’nın komşu ülkelerinden de uygun fiyatlı pek çok uçuş bulunmaktadır. Ayrıca, Malezya ve Singapur’dan Endonezya’nın belli liman şehirlerine feribotlarla ulaşım da mümkün olmaktadır. Uluslararası uçuşlar Jakarta’da Soekarno – Hatta Uluslararası Havalimanı’na ve Bali’de Denpasar Ngurah Rai Uluslararası Havalimanı’na yapılmaktadır.

Ne zaman gitmeli?

Endonezya’da genel olarak temmuz ve ağustos ayları arası yüksek sezondur. Bu dönemde Malaku ve Papua bölgesi yağışlıdır. Java , Bali ve Lombok için en ideal mevsim mayıs, haziran ve eylül aylarıdır. Ekim ve nisan ayları bölge yağış alsa da iklim değişikliğinden dolayı son yıllarda yağış miktarı önemli ölçüde azalmıştır. Ayrıca fiyatların en uygun olduğu dönem bu aylar arasıdır.

Ne kadar harcanır?

Endonezya çok büyük bir adalar topluluğudur. Gidilecek bölge veya şehirler turistik yerler ise ve yüksek sezonda fiyatlar oldukça yüksek olabilmektedir. Popüler olmayan bölgelerde ise çok uygun bütçelerle gezmek mümkün olabilmektedir. Gezi bütçesi mevsim ve gidilecek şehire göre günlük olarak 300.000 – 1.3 milyon Rp arasında değişmektedir.

Nasıl gezmeli?

 • Endonezya farklı yerel kültürleri, plajları, denizleri, bitki örtüsü ve vahşi yaşamı ile gezginlere çok farklı seçenekler sunmaktadır. Bu sebeple gezmeye başlamadan önce mutlaka gezi planı yapılmalı ve gezi rotası belirlenmelidir.
 • Zaman sınırlaması yok ise adalar içinde yerel otobüslerle yapılacak kara yolculukları ile ülke hakkında derinlemesine bilgi sahibi olabilirsiniz. Ülke genelinde ciddi trafik problemi yaşanmaktadır. Karayolları oldukça dar ve genllikle tek şeritlidir. Karayolu ile seyahatlerde ortalama yolculuk hızı 35 km/saat tir. Örneğin Bali-Jakarta arası yolculuk otobüs ile 24 saat sürmektedir.
 • Adalar arası yolculukları feribot ve ucuz iç hat uçuşları ile gerçekleştirmek mümkündür. Zaman kısıtlaması var ise, gezmeye ülkenin popüler turistik bölgelerinden (Java, Bali ve Lombok) başlamak ve iç hat uçuşları kullanmak akıllıca olacaktır.
 • Ülke genelinde iç hat uçuşlarında ortalama 40.000-50.000 Rp havaalanı vergisi ödenmektedir. Bu ödeme uçuş öncesi boarding pass alımı sırasında nakit olarak yapılmaktadır. Dış hat uçuşlarında havaalanına göre değişmekle birlikte ortalama 150.000 Rp havaalanı vergisi, uçuş öncesi nakit olarak ödenmektedir.
 • Endonezya’da tren yolculukları Java ve Sumatra ile sınırlıdır. Java bölgesinde trenler hızlı ve konforlu bir ulaşım şeklidir ancak trenlerde bilet bulabilmek için oldukça erken davranmak gerekmektedir.
 • Şehir içlerinde ulaşım için bölgeye göre, yerel minibüs, taksi, fayton, motorsiklet, kısa mesafeler için “becak”denilen 3 tekerlekli ve sürücülü bisikletler tercih edilebilir. Turistler gezmek için genelde oldukça uygun fiyatları olan, şoförlü özel araba ile yapılan turları satın almaktadırlar.
 • Endonezya’nın turistik olmayan fakat yerel kültürleri ve vahşi yaşamı barındıran adalarından Sumatra, Kalimantan (Borneo), Papua ve Sulaweshi’de yerel halk ingilizce diline çok hakim olmadığından rehbersiz gezmek zaman zaman sıkıntılı hale gelebilmektedir.

Konaklama

Endonezya adalar topluluğunda konaklama için pek çok değişik seçenek bulunmaktadır. Seyahat süresine ve gezi planına bağlı olarak bir konaklama bütçesi oluşturulabilir. Konaklama seçenekleri yerel köy evlerinden başlar ve 5 yıldızlı otel, resort veya özel villalara kadar uzanır. Deniz veya balayı tatili hedefliyorsanız Bali Adası’ndaki 4-5 yıldızlı oteller, resortlar veya yüksek fiyatlı özel havuzlu villalar tercih edilebilir. Macera ve keşif için yola çıkıldıysa, küçük bütçeli butik şehir otel ve pansiyonları en iyi seçeneklerdir. Vahşi yaşam ve volkan tırmanışları tercih edenler için yerel köy evleri, orman içi bungalowlar veya kampingler uygun olabilmektedir. Endonezya’da 5 USD’den -8.000 USD’ye kadar konaklama seçenekleri mevcuttur.

Ne giymeli?

Endonezya tropikal iklime sahip bir ülkedir. Mevsime ve bölgeye bağlı olarak sıcak, nemli ve yağışlı bir hava hakimdir. Sıcaklıklar yıl boyunca çok fazla değişiklik göstermemekle birlikte, yıllık ortalama sıcaklık 25-30 ºC arasında değiştiğinden, seyahat süresince ince, pamuklu ve açık renkli giysiler tercih edilmelidir. Yağmurluk, güneş gözlüğü, şapka ve sivrisinek kovucu ilaçlar mutlaka bulundurulmalıdır. Turistik bölgelerde kıyafet açısından bir sınırlama yoktur. Sadece muhafazakar bir bölge olan Aceh’te kadınların uzun kollu kıyafetler giymesi, şort ve mini etek benzeri kıyafetlerden kaçınılması önerilmektedir.

Ne yemeli?

Endonezya’nın turistik bölgelerinde dünya mutfağından pek çok seçeneği birarada bulmak mümkündür. Adalar topluluğundan oluşan ülkede deniz ürünleri tabi ki ilk sırada yer almaktadır. Çok kültürlü bu ülkede yerel yemek çeşitleri de oldukça fazladır. Endonezya’da her bölgede farklı baharatlar ve meyveler yetiştiği için, her bölgenin kendine has yemekleri vardır. Bali adalarında bulunan 13 bitkinin karışımı olan “Balinese Spice Mix” (yabani zencefil) yemeklerde sıkça kullanılmaktadır. Endonezya genelinde milli sayılabilecek yemekler arasında; ikan bakar (fırında balık), nasi timbel (muz yaprağına sarılmış pirinç), ayam goreng (kızarmış tavuk), sambal (acı sos), kızarmış tofu, nasi goreng (kızarmış pirinç), gado-gado (fıstık soslu haşlanmış sebze salatası), sate (soslanmış ızgara et çeşitleri) , ve soto(et ve çeşitli sebzelerden yapılan çorba) sayılabilir.
Tropik meyve çeşitleri de mutlaka denenmelidir. Endonezya’nın yerel birası Bintang’tır.

İpuçları

 • Genel geçerli yabancı para birimi olan Amerikan Dolarıdır. Deforme olmuş, üzerinde yazı olan ve serisi 2000 yılından önce olan dolarlar kabul edilmemektedir.
 • İçme suyu olarak her zaman kapalı şişeleri tercih ediniz.
 • Emin olmadıkça suyunuza ya da içeceklerinizde buz kullanmayınız.
 • Ormanlık bölgelerde yürüyüş yapılacaksa, sıtma hapı alınması önerilmektedir.
 • Sivrisineklere karşı sinek kovucu spreyler ve prize takılan sinek kovucular bulundurulması gerekmektedir.
 • Ramah Makan olarak geçen müslüman lokantalarında yemeklerin uzun süre açıkta kalabilmektedir. Yemekleri temizliğinden emin olunan restoranlarda yemekte fayda vardır. Sumatra ve Java adasındaki uzun otobüs yolculuklarında genelde yerel restoranlarda mola verilmektedir. Bu sebeple yolculuğa çıkmadan önce marketlerden takviye yapılması önerilir.
 • Pirinç veya palmiyeden yapılan “arak” adı verilen viski yerel halk arasında oldukça popüler bir içkidir. Ancak içine karıştırılan bazı zehirlikimyasallardan dolayı bu içki ölümcül hale gelebilmektedir. Emin olunmayan yerlerde bu içkiden uzak durulması önerilir.
 • Genelde tuvaletlerde tuvalet kağıdı olmadığından, tebdirli olunması önerilmektedir.
 • Endonezya’da alışveriş yaparken turistlere yönelik mal satan mağaza ve dükkanlarda fiyatlar genelde gereğinden fazla yüksektir. Bu sebeple mutlaka pazarlık yapılmalıdır. Motorsiklet taksicilerle ve taksicilerle de mutlaka pazarlık yapılmalıdır.
 • Yerli halkın fotoğrafını çekmeden önce izin alınmalıdır.
 • Bazı tapınaklarda içerdeki kutsal mekanlarda fotograf çekmek yasaktır.
 • Eşyalarınızı başıboş bırakmayınız.

CEVAP VER