Seyahat Bilgileri

0
1222

Türkiye Filipinler Büyükelçiliği

Adres: 2268 Paraiso Street Das Marınas Village 1222 Makati City/ Metro Manila

Telefon: 00 63 2 843 97 05, 0063 2 843 97 07, 00 63 2 887 63 73, 00 63 2 888 56 99

Faks: 00 63 2 843 97 02

Filipince Günlük Basit Kullanımlar

Merhaba / Nasılsın: kamusta
Teşekkür ederim: mabuti, salamat
Günaydın: magandang umaga
İyi akşamlar: magandang gabi
Lütfen: paki
Evet: oo

Hayır: hindi

UNESCO Dünya Kültür Mirası

1- Filipinler’deki Barok Kiliseler
2- Tarihi Vigan Şehri
3- Filipinler’deki Pirinç Terasları
4- Puerto-Princesa Yeraltı Nehri Milli Parkı
5- Tubbataha Resifi Doğal Parkı

Vize

Filipinler Türk vatandaşlarında vize uygulamasında bulunmamaktadır. Ülkeye girişte 30 günlük kalış izni verilmektedir.

Nasıl Gidilir?

Filipinler’e Türkiye’den direk uçuş yoktur. Bangkok, Singapur, Kuala Lumpur, Saigon veya Taipei aktarmalı olarak Manila’ya gitmek mümkündür.

Ne zaman gitmeli?

Filipinler’e gitmek için en uygun zaman Kasım-Nisan ayları arasındadır. Diğer mevsimler ya muson yağmurları ya da tayfun olasılığı sebebiyle uygun değildir.

Ne kadar harcanır?

Filipinler’de her bütçeye uygun seyahat etmek mümkündür. Başkent Manila ve popüler adalarda lüks otellerde konaklama ve dünya mutfağı sunan restoranlarda yemekler oldukça pahalı olsa da orta ve az bütçe ile gezmek isteyenler için uygun şartlar da mevcuttur.

Ne yemeli?

Filipin mutfağı Asya’nın en az ilgi çekici ve yaratıcı yemeklerine sahip olması ile bilinir. Ancak son yıllarda genç girişimciler bu imajı değiştirmek için uğraşmaktadırlar. Filipin yerel mutfağını denemek isteyenler için “adabo ve lechon” denemeye değerdir. Genellikle tavuk veya domuz eti ağırlıklı olan bu yemeklerin hindistan cevizi sütü, soya, sirke ve pirinçle zenginleştirilmiş olanları da vardır. Bir Güneydoğu Asya klasiği olan noodle (ince makarna) çeşitlerini ve tropik meyveleri hemen her yerde bulabilirsiniz. Dört bir tarafı denizlerle çevrili olan ülkede tabii ki sonsuz bir deniz ürünleri mutfağı mevcuttur. Ayrıca, popüler turist merkezlerinde ve adalarda dünya mutfağından hemen her yemeği tatma imkanı da vardır. Hesap öderken her zaman %12 KDV ve %10 hizmet bedeli (restoranlara göre değişiklik gösterebilir) ödeyeceğinizi unutmayınız.

Filipinler’de “backpack” adı verilen, sokakta 5 pense satılan yemekler görürseniz, yanından bile geçmeyin. Zira bu yemekler çöplere atılan artık yemeklerin toplanıp, yıkanıp, yeniden pişirilmesi sonrasında tezgahlarda yerini almaktadır.

Ne giymeli?

Sıcaklık ortalaması 26.6 ºC olan ülkede mümkün olduğu kadar ince, pamuklu ve açık renkli kıyafetler giyilmesi uygundur. Şapka, gözlük, yağmurluk, güneş kremi ve sivrisinek kovucu spreyler mutlaka yanınızda bulundurulmalıdır.

Konaklama

Filipinler’de tursitlerin çok rağbet ettiği adalar ve şehirlerde lüks otel ve resortlarda konaklamak oldukça pahalıdır. Gecelik konaklama ücretleri 250 dolara kadar çıkabilmektedir. Ancak orta kalite otel veya pansiyonlarda uygun ücretlerde (30-40 $) konaklama imkanı bulunmaktadır. Yüksek sezonda ve yılbaşına yakın dönemlerde fiyatlar %20 artmakta ve önceden rezervasyon yapmak gerekmektedir. Fiyatlarda gördüğünüz ++ işaretleri oda fiyatına %12 KDV ve %10 hizmet bedeli eklemeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

Nasıl Gezmeli

Filipinler oldukça geniş bir coğrafyaya sahip olduğundan gitmeden önce mutlaka bir gezi planı çıkarılmalıdır. Ülkede doğal güzellikler, tarih ve kültür açısından gezilebilecek farklı bölgeler olduğundan planlama yapmak seyahatinizi keyifli hale getirecektir. Gideceğiniz mevsime bağlı olarak, tayfunların ve yoğun yağışların etkilediği Pasifik kıyısı adalarından kaçınmanız güvenliğiniz açısından önemlidir. Ülke içinde feribotlar ve ucuz uçuşlar gezmeyi kolaylaştırmaktadır. Hareket noktaları genellikle Manila ve Cebu şehirleridir. Manila’nın koloniyel şehri Intramuros, eğlence ve gece hayatı ile ünlü Makati ve Malate görülmeye değerdir. Manila çevresinde Coron, Banaue Pirinç Terasları, Camarines Sur ve Donsol gezi planına dahil edilebilecek yerler arasındadır. Cebu ve çevresi, Boracay Adası, Negros Adası, Palawan Adası, Bohol Adası – Çikolata Tepeleri diğer turist cazibe merkezleridir.

Ulaşım

7107 adadan oluşan Filipinler’de seyahat edebilmek için ucuz iç hat uçuşları ve feribotlar en çok tercih edilen ulaşım araçlarıdır. Ada içi seyahatlerinizi yerel otobüslerle yapabilirsiniz. Manila gibi büyük şehirlerde, şehri gezmek için yerel jeepney araçlarını veya taksileri kullanabilirsiniz. Kısa mesafelerde tricycle adı verilen 3 tekerlekli bisikletleri de değerlendirebilirsiniz.
Boracay Adası’na girerken ve çıkarken iskelede kişi başı 150 PHP, Calibo ve Caticlan havaalanında ise çıkışta 200 PHP ücret ödenmektedir.

Manila çıkışında (uluslararası uçuşlarda) havalimanı vergisi olarak kişi başı 550 PHP ödenmektedir. Bu ücreti mutlaka Peso olarak yanınızda bulundurunuz.

İpuçları

  • Filipinler’den ayrılacağınızı garanti eden uluslararası uçuşunuza ait biletinizi ülkeye girerken mutlaka yanınızda bulundurunuz.

  • Manila’da gece dışarıda tek başına dolaşmak pek güvenli değildir. Olası hırsızlık vb. olaylara karşı dikkatli olunuz.

  • Taksiye bineceğiniz zaman mutlaka pazarlık ediniz. Özellikle Manila’ya ilk indiğinizde, ön ödemeli taksiler şehir merkezi için iki kat ücret talep etmektedirler. Bu sebeple, havalimanındaki taksimetresi olan taksileri tercih ediniz.

  • Şehir trafikleri ülke genelinde çok yoğun olduğundan, özellikle havalimanına gidiş için en az 2 saat önceden yola çıkmak gerekmektedir.

  • Filipinler’de İngiliz sistemi elektrik prizi kullanılmaktadır. Bu sebeple bir adaptör edinmeniz gerekmektedir.

  • Filipinliler oldukça dışa dönüktürler. İlk karşılaşmada size onlarca özel soru sorabilirler, hazırlıklı olunuz.

TEILEN
Önceki İçerikFilipinler Gezi Rehberi
Sonraki İçerikFestivaller

CEVAP VER