Seyahate Çıkmak İçin İlham Almak

0
992

Seyahat etmeyi sevmeyen var mı?

Yeni yerler keşfetmek, farklı kültürleri tanımak, dünyanın en uzak yerlerinden yeni arkadaşlar edinmek?

Sadece basit bir seyahat etme ve dünyayı gezme düşüncesinin pek de işe yarayacağı söylenemez. Bu fikirleri bir düzene koymalı ve gerçeğe dönüştürebilmek için bir plan yapılmalı; eğer yapmazsan asla gidemezsin!

Neden-Seyahat

Birçok insan, hep seyahat etmek istediğini ama hiç şansının olmadığını söyler. Oysaki bu insanların çoğu hayallerine ulaşmak için bu şansı kendilerine dahi vermediler; bu aslında önemli bir detay. Düzgün bir plan yapmak ve herkese ne yapacağını anlatmak kendini motive etmek için iyi bir başlangıç olabilir.

İlham.

Dünya çok büyük gerçekten. Nereye gitmek istiyorsun? Hayat her yeri gezmek için çok kısa ve bunun için ne yapmak ve nereleri görmek istediğini bilmelisin. Sınırlı zaman ve maddi olanakları da buna ekleyince üzerinde dikkatle çalışılması gerekiyor.

Peki ne yapacaksın?

yolculuğa-dair-ilham-veren-50-söz.-standart2

İlk adım nasıl bir yolculuk istediğine karar vermek. Bunun için de ilhama ihtiyacın var.

İlhamı nasıl bulabilirim?

Fikirlerinle ilgili araştırma yap, nereye gitmek istediğini düşün.

İlham alabileceğin yerler:

Seyahat Dergileri

Genellikle çok satan, gösterişli ve parlak kâğıda basılı ve dünya üzerinde gidilebilecek yerleri gösteren, National Geographic’ten gazetelerin hafta sonu eklerine kadar birçok çeşitleri mevcut. Burada ki problem, yaşayacağın tecrübelerin bu dergilerde gördüklerine pek benzemeyecek olması. Neden? Çünkü National Geographic habercileri genellikle aylarca tek bir konu üzerindee araştırma yapıyor, binlerce fotoğraf çekiyor ve sadece birkaç sayfalık bir makale yazıyor.

Diğer taraftan, gösterişli dergiler içerik olarak genelde reklamlarını yapabilecekleri tarzda tatil ve hayat tarzlarını kullanıyorlar. Bu yüzden de bu tarz dergiler daha çok lükse önem veriyor. Düşük bütçe ile gerçekleştirilebilecek Sırtçantalı bir seyahat ile ilgili bir makale ve hemen yanında bir cruise gemisi ile yolculuk reklamının pek de uyumlu olduğu söylenemez. Yine de seyahat ve gezi odaklı dergilerdeki destinasyon yazıları, ilham almak için iyi bir kaynaktır. Gezilecek yerler ile ilgili farklı bakış açılarının yorumlarını ve tavsiyelerini almak bazen o kadar etkileyici olabiliyor ki! Aklınızda “ben bu yeri mutlaka görmeliyim” fikri bile oluşabilir.

Televizyon Programları

TV’den izlediğimiz gezi programları veya belgeseller oldukça ilham verici olabilir. Belgesellerde gösterilen ülkeler, farklı kültürler ve onlara özgü gelenekler, dünyanın olağanüstü yerleri ile ilgili National Geographic ve BBC yapımları dünyayı dolaşan gezginlerin asıl ilham kaynağıdır.

Gezgin-Ciftler

Son zamanlarda TV programlarındaki gezi programları her ne akdar belgesel diye tanıtılsa da uzaktan yakından ilgisi yok. Daha çok tatil formatında olan bu programlar yine de destinasyonlar hakkında görüntülü bilgi ve ilham almak için iyi bir kaynak olabilir.

Kitaplar

Aslında ilham almanın en güzel ve keyifli yollarından biri kitaplardır. Yolculuk odaklı yazılmış kitaplar yanında kültürel alışkanlıkları ve davranışları analtan incelemeler de önemli ilham kaynağıdır. Eat, Pray, Love buna örnek olacak en popüler kitapalrdan biridir.

Fotoğraflar

Dünyanın en güzel ve heyecanlı mekânlarının fotoğraflarına dalıp gitmek kesinlikle heyecan vericidir.

Gezi Rehberleri

En bilinen gezi rehberlerinden herhangi biri tek bir bölge ile ilgili çok fazla bilgi içerir. Kitapçı da bunların arasında gezmek genellikle seçim yapmayı zorlaştıracaktır. O bölgeyle ilgili genel bilgi veren bir kitap bulmayı deneyin sonra da bu bölgenin size göre olup olmadığına karar verin.

Traveling-tips-for-couples

Bu tarz bir araştırmanın faydası masraflar, gezilecek yerler, kalacak yer, görülecek yerler konusunda daha fazla fikre sahip olacağınızdır. LonelyPlanet, Rough Guide, Fodors gibi dergilerde daha fazla detay bulabilirsiniz. Tabi bunalrın İngilizce olduğunu hatırlatalım. Henüz yeterli sayıda Türkçe bilgi veren gezi rehberi sitesi veya seyahat kitapları maalesef yok.

Peki ya geçmiş sayı gezi rehberleri? Eski gezi rehberleri bile çok faydalıdır. Mekânlar, tarih, haritalar, yemek ve bölgenin kültürü zaman içinde çok fazla değişmez. Hatta eski rehberlerde ki fiyatlar bugünün fiyatlarıyla kıyaslanıp aradaki değişimi fark edebilmenizi sağlar.

Web siteleri

Okunması kolay ve ilgi çekici bir web siteleri arasında dolaşın. Mekânlar arasında geçiş yapın, fotoğraflara tıklayın, örnek anıları okuyun, en göze çarpanlara bakın, seyahat tecrübelerini not edin. Dünyanın farklı yerleri hakkında çok fazla detaylı bilgiye sahip birçok site mevcut. Mesela wikipedia.org, wikitravel.org buna örnektir. Gezi blogları ve sitelerinde paylaşılan seyahat rehberi şeklinde hazırlanmış yazılara göz atın.

Maceracı ol!


Kendini bu araştırmaları yaparken okuduğun, gördüğün macera dolu yerlerde hayal et. Rahat ol, kendini tropik bir adada ya da Afrika savanasında ki uzak bir köyde hayal et. Bu şekilde tam olarak ne yapmak istediğini göreceksin!

by-bbyg.ktp_.00041_764-e1415113128963

TEILEN
Önceki İçerikFestivaller
Sonraki İçerikUzakdoğu Turları

CEVAP VER