Seyahatte Para Tasarrufu Nasıl Yapılır

0
946

Daha ekonomik seyahat etmek varken neden daha fazla ödeyelim değil mi? Seyahat, ulaşım, yeme-içme ve konaklama gibi beli başlı gider basamaklarından oluşuyor. Bunlardan nasıl para tasarrufu yapabileceğimizi bilirsek, bütçemizi hem daha iyi yönetir, hem seyahatte eğlenceye veya aktivitelere daha çok para ayırma şansını yakalamış oluruz.

Seyahat masraflarını en aza indirmek için aşağıdaki ip uçlarını uygulayın.

 

Seyahatte para tasarrufu nasıl yapılır

 

#1- Düşük sezonda seyahat edin

Bir çoğumuz tatillerini sadece yaz dönemine endeksliyor. Oysa yılın her ayı tatil yapmak için müsait. Eğer işiniz el veriyorsa kışın da tatil yapın. Bu sezonda bir çok yere çok düşük fiyatlı uçak bileti bulmak mümkün.

Uçak bileti için de Çarşamba gidiş ve Çarşamba dönüş şeklindeki tatillerinizi organize edin. Cuma günleri gidiş ve dönüş hemen her zaman daha pahalıdır.

Para-tasarrufu

#2- Resmi tatiller dışındaki dönemlerde seyahat edin

Yılbaşı, Christmas tatili, bayramlar ve okulların tatil olduğu dönemler uçak bileti fiyatları fırlar. Herkesin tatile çıkmadığı dönemlerde siz de tatilinizi planlayın ve daha az ödeyin.

 

#3- Farklı havayollarını kullanın

Aynı havayolu firması ile gidiş-dönüş bazen farklı havayolu firmasıyla gidiş ve dönüşe göre daha pahalı olabilir. Eğer gidiş ve dönüş biletlerini, farklı havayolu firmalarında daha ucuz bulabiliyorsanız, hangisi uygunsa onu seçin.

 

#4- Farklı hava limanlarını tercih edin

İstanbul’da Atatürk Havalimanı çıkışları Sabiha Gökçen havalimanına göre daha pahalıdır. Dünyanın yoğun ilgi gören şehirlerinde genelde, düşük bütçeli havayolu firmaları için ikinci bir havalimanı bulunur. Bunu tercih edin.

En-Uygun-Ucak-Bileti

 

#5- Mil biriktiren banka kartı kullanın

Uçuş programlarına dahil olabileceğiniz mil kartları var. En küçük harcamanızı dahi bu mil kartlarınızla ödeyin. Örneğin Miles&Smiles kredi kartı ile alışverişlerinizden de mil kazanırsınız, kazandığınız miller Türk Hava Yolları üyelik hesabınızdaki millerle birleşir… Böylelikle biriken millerle bedava uçak bileti kazanma şansı yakalayabilirsiniz.

 

#6- Hafif seyahat edin

Düşük bütçeli havayolu firmaları, sahip olduğunuz kabin bagajı dışındaki valizlerinize ekstra ücret uygular. Düşük bütçeli havayolu firmalarında bagaj limiti 10-15 kilo civarındadır. Seyahatinizde sadece ihtiyacınız olabilecek şeyleri yanınıza alın. Gereksiz yere ağır valiz taşıyıp, fazla bagaj ücreti ödemeyin

 

#7- Otel yerine farklı konaklama alternatifleri kullanın

Her bütçeye hitap eden çok farklı konaklama alternatifleri var. Eğer kalabalık bir grup veya ailecek geziyorsanız AirBNB tam size göre. Tüm bir evi veya evin sadece odasını kiralayın. Böylece maliyeti kısabilirsiniz.

 

#8- Couchsurfing deneyin 

Couchsurfing, dünyanın en popüler misafirperverlik ağı. Milyonlarca üyesi olan Couchsurfing’e üye olun ve gideceğiniz şehirlerde sizi ücretsiz misafir edecek seyahat severlere misafir olun.

 

#9- Hostelde kalın

Günümüz hostelleri artık hem daha modern hem daha tarz. Çoğu tasarımıyla pahalı otellere göre hem daha samimi hem de daha sosyal ortamlar sağlıyor. Dünyanın çoğu yerinde 5-20€ arasındaki fiyatlarıyla konaklama bütçenizle de dost yerler hosteller. Mutlaka deneyin.

 

#10- Yerli halkın yediği yerlerde yemek yiyin

Gittiğiniz şehrin lük turistik restoranlarından uzak durun. Özellikle o şehrin ünlü gezilecek yerleri civarındaki restoranlar her zaman daha pahalıdır. Şehrin ana caddelerinin biraz daha dışında yer alan, yerel halkın da takıldığı restoranlarda yiyin. Hostelde veya AirBnB evinde kalıyorsanız yemeğinizi kendiniz pişirin.

CEVAP VER