Singapur Changi Havalimanı

0
1508

Havalimanlarını severim. Yeni bir keşif veya yeni bir macera için tekrar yolda olmanın ilk adımı benim için. Belki bir çoğunuz benim gibi düşünmüyor ve havalimanlarını sıkıcı buluyordur. Gerçekten de bazıları öyle, ancak bazı havalimanları var ki sunduğu benzersiz özellikleriyle, neredeyse bir destinasyon olarak gezilecek yerler listesine alınmayı hak ediyor.

Önceki hafta, Malezya Turizm Ofisinin davetlisi olarak Colours of Malaysia Festivali ve Mega Fam Trip toplantısına katılmak için Kuala Lumpur’a uçmuştum. Singapur Havayolları ile konforlu bir uçuşun ardından, aktarma nedeniyle, 4. defa Singapur’da olma şansı yakalamıştım. Bu defa havalimanında transit yolcu olarak bulunuyordum ve bu tam da benim istediğim şeydi. Singapur Changi Havalimanı yeniden keşfedilmeyi bekliyordu.

10,5 saate süren bir yolculuk sonrasında Singapur Changi Havalimanı’na inmiştim. Normalde bu kadar süre uçmak jetlag yapabiliyor, ancak Singapur Havayolları’nın Boeing 777-200 business class koltuğunda geçirdiğim bol ikramlı ve keyifli zaman sonrası, dinlenmiş bir şekilde havalimanına inmiştim. Müşteriyi memnun etme anlayışıyla hizmet veren Singapur Airlines, Asya’nın en iyi havayolu şirketi ve en iyi business class ödüllerini almış bir havayolu.

Singapur, sadece Güney Doğu Asya’da değil, dünya genelinde de adından söz ettiren önemli bir ticari ve turistik merkez. Asya ve Okyanusya ülkelerine geçiş için bir hub görevi gören ülkenin Changi Uluslararası Havalimanı’na inince, olan yorgunluğum da gitmişti zaten.

Egzotik bir kültürün izlerini taşıyacak şekilde dekore edilmiş havalimanı huzur veren, insanı sıkmayan bir kişiliği sahip. Her yıl farklı bir yeniliğe imza atarak, bir havalimanından beklenenden çok daha farklı deneyimleri ziyaretçilerine sunuyor. Eğlenceli, merak uyandırıcı, öğretici, heyecan verici bir mekan benim için. Özellikle çocuklar için ise sürprizlerle dolu bir yer.

Singapore Changi Airport, Cenova’da verilen Dünyanın En İyi Havalimanları ödülünü, 14 yıl içinde 4 kez almış bir havalimanı. Havalimanı, 1981 yılında Terminal 1 açılışı ile hizmete başlamış. 1990’da Terminal 2, 2008’de de Terminal 3 buna eklenmiş.

Dört terminalin toplam alanı 1,800 futbol sahası genişliğinde. 32.000 kişinin çalıştığı devasa havalimanında, 60 ülkeden 106 havayolu firması, dünya genelinde 250 şehre uçuyor. Günde 136 binden fazla kişi havalimanını kullanıyor. 2012 yılında havalimanını kullananların sayısı ise 51 milyon!

Havalimanının neden defalarca dünyanın en iyi havalimanı seçildiğini anlamak için, burada birkaç saat geçirmek yetiyor. Uzakdoğu’nun egzotik unsurlarının izlerini taşıyan Singapur Changi Havalimanı, insana uçağını kaçırtacak bir yer.

Uçak yolculuklarının insanı yoracağını düşünen liman yönetimi, havalimanında uzun transit süreleri geçirmek durumunda olan yolcuları rahat ettirmek için her türlü detayı düşünmüşler. Bahçeler, eğlence mekanları, masajlı koltuklar, uyuklama alanları, sinema salonları, oyun alanları, internet kioskları, canlı müzik sunumları, ücretsiz interaktif sanat uygulamaları, cafeler, restoranlar, shoplar ve dahası…

Changi Havalimanı, içerisindeki Kelebek Bahçesi (Terminal 3) ile dünyada de bir ilke imza atmış. 6 metre yüksekliğinde şelalenin ve 1000’den fazla kelebeğin bulunduğu bahçede, ayrıca böceklerle beslenen sayısı 200’in üzerinde bitki türü de bulunuyor.

Açık havada bulunan, 40’tan kaktüs çeşidine ev sahipliği yapan Cactus Garden veSunflower Garden (Terminal 2), dışında rengarenk orkidelerin yer aldığı Orkide Bahçesi (Terminal 2) ve Bambu Bahçesi (Terminal 2) gibi bahçeleri bulunuyor. Tazmanya yağmur ormanlarında sıkça gördüğüm, 400 yıldan fazla yaşayan Fern (eğrelti otu) bitkisi ve ağacının olduğu Fern Garden (Terminal 2) yine görülmeye değer.

Havalimanında, 5 saaten fazla transit zamanı olanlar için, ücretsiz Singapur turu hizmeti veriliyor. Rehber eşliğinde yapılan bu 2 saatlik şehir turunda, dünyanın en ünlü otellerinden biri olan Marina Bay Sands başta olmak üzere, Singapur’un sembolü olan The Merlion Park, Chinatown ve Hintlilerin yoğun olarak bulunduğu Little India bölgeleri gezdiriliyor.

Havalimanında içme suyu ve internet ücretsiz. Laptopu olmayanlar için ise ücretsiz kullanacakları 550’den fazla bilgisayarlar bulunuyor. İnternet şifresi ise information deskten alınıyor.

Film sevenler de unutulmamış. Terminal 2 ve Terminal 3’te yer alan sinema salonları vaktini film izleyerek geçirmek isteyenler için tasarlanmış. Sunflower Garden yakınındaki Entertainment Deck’te ise Xbox oyunları oynanabiliyor.

Havalimanında havuza keyfi yapmak isteyenler olursa Terminal 1’de bulunan Transit Hotel’e 13.91$ ödemeleri yeterli. Havuz, otel müşterilerine ise ücretsiz.

Changi’nin hemen her noktasında yolcuları ayrı bir sürpriz bekliyor. Atari salonu ZoneX, teknoloji bölgesi Xperience Zone, kapalı mekânda bulunan en uzun kaydırak  The Slide @T3, Aviation Gallery, Japon balığı Koi’lerin olduğu havuzlar, ücretsiz masajlar ve dahası…

Çok sayıda dünya markası ünlü shopları, cafe ve restoranlarıyla da dikkat çekici. Singapur, Hint, Çin mutfaklarından menüler sunan restoranlar yanında, fast food markaları da yerini almış.

Singapore Changi Airport’a yolunuz düşerse eğer her terminalin keyfini çıkarmaya bakın. Terminaller arası tren ulaşımı da hızlı ve pratik. Bir destinasyonmuş gibi gezip bahçelerin, lezzetlerin, alışverişin ve eğlencenin keyfini çıkarın.

TEILEN
Önceki İçerikSuper Trees
Sonraki İçerikGardens By The Bay

CEVAP VER