Super Trees

0
1631

Singapur, “Bahçe Şehir” ya da “Bahçe İçindeki Şehir” isimleriyle de anılıyor. Çok küçük bir yüzölçümüne sahip olmasına rağmen, tüm topraklarının %47’sinden fazlası yeşil alandan oluşan Singapur, görenlerin başını döndürecek güzelliklere sahip tema parklarıyla da adından sıklıkla söz ettiriyor.

Supertrees-Night

Singapur gezilecek yerler arasında Singapore Botanic Gardens’den sonra turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri olan Gardens By The Bay, görünce en çok heyecanladığım yer oldu diyebilirim.

Singapore-Gardens-By

Çok sayıda yan temadan oluşan Gardens By The Bay’de en çok dikkat çeken tasarımlar ise “supertrees” adı verilen devasa ağaçlar.

Tema parkı alanındaki diğer bitkiler için gerekli gölgelik alanı sunan bu süper ağaçlar, fotosentez için yeterli güneş ışınını soğurma görevinin yanı sıra, yağmur sularının toplanmasını da sağlıyor. Böylece alandaki bitkilerin sulanmalarını sağlayan oldukça çevreci bir ekosistemin parçası olarak görev yapıyorlar.

Garden-Supertrees

Parkın merkez parçaları olan bu ağaçların yükseklikleri 25 ile 50 metre arasında değişiyor. Tamamen yapay olan bu yapılar arasındaki hava köprüleri sayesinde muhteşem bahçe tepeden de gezilebiliyor.

Superagaclar-Singapur

Toplamda 18 adet süper ağacın bazılarının arasında bulunan köprüler aracılığıyla, bahçede kuşbakışı bir gezinti yapılabiliyor. 5SG$ karşılığında asansörle ağaçlardan birinin tepesine kadar çıkılabiliyor. Oradan da ağaçlar arasındaki köprüden mu muhteşem manzarayı yürüyerek izlemek mümkün.

Supertress-Singapore

Bu ağaçlar geceleri olağanüstü büyüleci bir manzara sunuyor. Burada bulunan süper ağaçların akşamları “OCBC Garden Rapsodi” adı verilen ışıklı ve müzikli muhteşem gösterileri kaçırılmaması gereken etkinlikler arasında yer alıyor. Günbatımı sonrasında sergilenen bu ışıklı ve müzikli gösteriler ise tam anlamıyla hayranlık uyandırıcı.

SuperTrees

Açık ve kapalı alanlarda muhteşem bir bitki şölenine ev sahipliği yapan Gardens By The Bay, her gün saat sabah 05.00 ile gece 02.00 arasında ziyaret edilebiliyor. Yine de kapalı alanların ziyaret saatlerini gitmeden web sitesinden kontrol etmekte fayda var. Ben ziyaret ettiğimde akşam saat 21.00’de kapanıyordu.

Singapur-Gezilecek-Yerler-Supertress

Singapur Havayolları haftanın her günü İstanbul-Singapur arasında tarifeli karşılıklı seferler düzenliyor. Benzersiz bir deneyim için Gardens By The Bay ve SuperTrees Singapur’da görülecek yerler listesine eklenmeli.

Singapur-Supertree

 

CEVAP VER