Tapınağın Yarattığı Şehir

0
993

Siem Reap, Kamboçya’nın kuzey batısında yer alan ve en çok turist çeken bu şehri varlığını efsanevi Angkor Wat Tapınağı‘na borçlu. Angkor Wat’ın 1992 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesiyle son 10 yılda yıldızı parlayan bu şehir, sadece tapınak ile değil, butik otelciliğin en güzel örnekleri, birbirinden şık kafe ve restoranları, canlı gece hayatı ile bir cazibe merkezi haline gelmiş. Şehirde turizm işiyle uğraşan yabancılar dışındı, hayatını burada sürdüren çok sayıda expat bulunuyor.

Acı dolu bir tarihi geride bırakıp henüz kapılarını dış dünyaya açmış bir ülkenin, turizm açısından en çok ziyaretçi çeken şehri Siem Reap, bir gezginin tüm beklentilerini karşılayabilecek özellikte. Modernizm ve geleneksel kültürün harmanlandığı özgün bir kültür, bin yıllık tapınaklar, ağaç ve taş oymacılığı başta olmak üzere, dans ve resim alanında zengin bir sanat, isteyene ekonomik isteyene lüks yeme içme ve konaklama seçenekleri bulma fırsatı sunuyor. Fiyatlar Kamboçya’nın diğer şehirleri Sihanoukville veKampot’tan daha yüksek olsa da pahalı denemez. Sadece 3$’a bile oda bulabilmek mümkün.

15 milyona yakın nüfusa sahip Kamboçya’nın 170 binlik bu şehrinin belki de tek eksiği, beyaz kumlara sahip plaj ve deniz olabilir. Deniz keyfinin yerini doldurmasa da Tonle Sap Nehri ve şehrin içerisinden geçen Siem Reap Nehri bir nebze bu ihtiyacı karşılayabiliyor.

Siyam Yenildi anlamına gelen şehrin ismi, Siyam ve Khmer halkları arasındaki asırlık çatışmayı simgeliyor. Siyam Krallığı ordusu burada Khmerlere yenildiğinden bu isimle çağrılmaya başlanıyor. Sezon sonunda ziyaret ettiğim bu şehri ziyaret etmek için en uygun zamanlar Kasım ve Nisan ayları arası. Dolar, Kamboçya para birimi Riel gibi ülkenin her yerinde kullanılabiliyor.

Şehir merkezi daha çok Sivutha Street ve Psar Chas (Old Market) çevresinde odaklanmış. Eski sömürge döneminden kalma binalar, dükkanlar ve iş merkezleri bu alanda bulunuyor. Wat Bo çevresinde çok sayıda misafir evleri ve otel yer alırken, Psar Leu çevresinde daha çok el sanatları ürünleri içeren dükkanlar yer alıyor. Budist dini yapılar (Pagoda-Wat) çevresi yoğunluğu görmek mümkün.

Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’te, Kızıl Kmerler’in yarattığı trajediyi, Ölüm Tarlaları ve Tuol Sleng Soykırım Müzesi gezileri ile gördükten sonra otobüsle Siem Reap’a geçtim (8$). Otobüs terminalinde bir tuktuk sürücüsü ile anlaşıp birkaç otel baktıktan sonra Happy Guest House’a yerleştim (6$). Kalabalık ve pek de sevimli olmayan Phnom Penh’ten sonra Siem Reap’a hemen içim ısındı.

Kaldığım otelden kiraladığım bisiklet ile yakın çevreyi dolaştım. Akşam yemeği için geçtiğim barlar sokağı, hem eğlence hem de yeme içme açısından oldukça zengin seçenekler sunuyor. Menülerde oldukça zengin batı mutfağı yemekleri yanında, pek de aşina olmadığım çeşitli Kamboçya mutfağı yemeklerini de içeriyor. Uzun zamandır Asya yemekleri tüketen biri olarak, Kamboçya’da hem ekonomik hem de lezzetli batı yemeklerini bulunca tercihim de bu yanda oldu. Özellikle Fransız bagetinden sandviç ve yanında tropikal meyve suları güzel bir kombinasyon.

CEVAP VER