Tatile Çıkarken Bavulunuzda Olmaması Gereken 10 Şey!

0
841

Tatilinizin her günü için ayrı bir pantolona ya da elbiseye gerçekten ihtiyacınız var mı? Peki birkaç günlük tatil için yanınıza aldığınız o kadar kitabın hepsini gerçekten okuyabileceğinize emin misiniz? Eğer bu sorular aklınızda bir soru işareti oluşturduysa, yanınıza almamanız gereken eşyalar konusunda bavul hazırlama tavsiyelerimize kulak verin, hem bavulunuz, hem de bütçeniz hafiflesin!

 

1. Banyo malzemeleri

Duş alırken kaç ürüne gerçekten ihtiyacınız var? Şampuan, duş jeli, saç kremi, yüz sabunu, pudra, banyo sütü, köpük, peeling saymakla bitmez. Ancak bavul hazırlarken, evinizde bile kullanmaya fırsat bulamadığınız ürünleri tatilde kullanırım diye düşünerek yanınıza almaya heves etmeyin. Basit düşünün. Misal İspanya’nın harika plajlarında yapacağınız bir tatilde, yanınızda yalnızca şampuan ve güneş kremi bulundurmanız yeterli olabilir. Aksi halde boşu boşuna valizinizde kullanmayacağınız ekstra yük ve banyoda kalabalık yaratmış olursunuz.

 

2. Ağır kitaplar

İsviçre’nin dağlarında, muhteşem doğanın ortasında yapacağınız huzurlu tatil boyunca mümkün olduğunca çok kitap okumayı planlıyor olabilirsiniz. Ancak yanınıza alacağınız kitapları belirlerken, üç ciltlik Karamazov Kardeşler’i geçtik, Dan Brown’ın cep kitaplarının bile valizinizde hatrı sayılır ağırlık yaratacağını hesaba katmalısınız. Gerçekten okuyacaksanız, tatilinizin uzunluğuna uygun bir iki kitap seçmenizi öneririz. Önemli bir bavul hazırlama tavsiyesi olarak, eğer bir tabletiniz varsa, yanınızda istediğiniz kadar e-kitap götürebilir ve bavulunuzda hiç yer harcamazsınız.

Ağırlık konusunda dikkatli davrandığınız sürece, kitaplar teknolojiden uzak ve tazeleyici bir tatilin vazgeçilmez unsuru!

 

3. Denemeden aldığınız kıyafetler

Eğer tatilinizin tümünü Fransa’daki bir çıplaklar kampında geçirmeyecekseniz tabi ki de yanınıza birkaç kıyafet almalısınız. Ancak bavul hazırlama sırasında yanınızda götüreceğiniz tüm kıyafetlerinizi valizinize yerleştirmeden önce denemenizi tavsiye ederiz. Tatil öncesinde hevesle yaptığınız yaz alışverişinde, gereksiz ya da diğer kıyafetlerinizle uyumsuz parçalar almış olmanız işten bile değil. Aslında kullanmayı en çok sevdiğiniz favori giysilerinizi tercih etmeniz en iyisi olacaktır. Hem gittiğiniz yerde, sevdiğiniz kıyafeti 248. kez giydiğinizi kim fark edecek?

 

4. Saç maşası

”Her genç kız saç maşasının her bavulda olması gereken temel bir ihtiyaç olduğunu bilir!’’ dediğinizi duyar gibiyiz. Hanımlar, lütfen valizinizde fazla ağırlık yapmayın ve onu evde bırakın. Güzelce taradığınız doğal saçınızla Yunan adalarında bir plaja gittiğinizi hayal edin. Ne kadar hoş bir duygu değil mi? Tatilde doğallığın rahatlığını yaşayın.

 

5. Değerli eşyalar

Otel odanızda kilitli kasa ya da 24 saat güvenlik olsa da, yine de değerli eşyalarınızı kaybetme riski hep var. Kısacası İsveç gibi dünyanın en güvenli ülkelerinden birinde olsanız da, binlerce liralık saatinizi tuvalette unutmayacağınızı garanti edemezsiniz. Bu yüzden bavul hazırlarken mücevherleriniz gibi yükte hafif pahada ağır eşyalarınızı evde güvenli bir yerde bırakmanızı ve valizinize daha az değerli ama kullanmayı sevdiğiniz eşyalarınızı koymanızı tavsiye ederiz.

Değerli eşyalar, havaalanında da güvenlik kontrolünü zorlaştırabiliyor. Eğer havaalanında az vaktiniz varsa, güvenlik kuyruğunu atlatma Yöntemlerini deneyebilirsiniz.

6. Havlu

Birçok otelde havlular standart olarak sunulduğu için havlularınızı evde bırakabilirsiniz. Eğer çok gerekiyorsa çok emici ve hızlı kuruyan mikrofiber seyahat havlularından bir tane valizinize koyabilirsiniz. Yalnız plaj havluları tam bir ikilemde kalmanıza yol açabilir. Örneğin Kıbrıs sahillerindeki otelinizde deniz keyfi yapıp, akşam duş aldıktan sonra kuma bulanmış o havlularla kurulanmayı göze alamıyorsanız, otelin beyaz banyo havlularıyla plaja inmeyi düşünmeyin bile!

 

7. Şehir rehberleri

Size gideceğiniz şehri A’dan Z’ye anlatan şehir rehberlerinin muhteşem bir kaynak olduğu kuşkusuz ancak valizde çok yer kapladıklarını da inkar etmemek gerekiyor. Bu yüzden artık akıllı telefonlarınızdan bile çevrimdışı görüntüleyebileceği e-versiyonlarını tercih edin deriz. Örneğin Almanya’nın başkenti Berlin’e mi gideceksiniz? Hemen telefonunuza Berlin rehberini yükleyin. Hem daha kullanışlı hem de hafif olur.

 

8. Çok şık kıyafetler

Dubai’deki 7 yıldızlı bir otelin terasında, yıldızların altında bir akşam yemeğine davetliyseniz yaka ve manşetler gerekli olabilir. Ancak bunun gibi özel durumlar haricinde daha rahat ve kırışma ihtimali çok daha az olan kıyafetleri tercih etmek, seyahat sırasında oldukça kolaylık sağlayacaktır. Üstelik bavul hazırlama sırasında nasıl katlayacağınızı, nasıl kırışmayacağını ayarlamaya çalışırken vakit kaybetmemiş olursunuz. Kadınlar ise çok yer kaplayan topuklu ayakkabılar yerine hafif babetleri değerlendirebilirler.

Özellikle aktif bir şehir turuna gidenlerin zaten döpiyes götürmeyi akıllarından bile geçirmediğine eminiz!

 

9. Atıştırmalık yiyecekler

Abur cuburlar

Tamam, valizinizde götüreceğiniz abur cuburlar tatilde hem karnınızı doyurmanıza hem de bütçenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir ama tatile gittiğinizi de unutmayın! Örneğin İtalya’da tadı damağınızda kalacak makarnaları, pizzaları, risottoları yemeden dönmek olmaz.

Eğer bütçeniz kısıtlıysa da endişelenmeyin, zira sokak yemekleri de son derece gurme bir deneyim olabiliyor.

 

10. İki çiftten fazla ayakkabı

Ayakkabı

Ayakkabıları çok seviyor ve günlük hayatınızda her kıyafetinizi ayrı bir ayakkabıyla kombinliyor olabilirsiniz. Tatilde de bunu devam ettirmek güzel olurdu ancak ayakkabıların valizde en çok yer kaplayan eşyalardan biri olduğunu da akıldan çıkarmamak lazım. Dolayısıyla Maldivler’de yapacağınız bir tatil için yanınızda parmak arası terlikler ve şık bir akşam yemeğinde giyebileceğiniz bir çift ayakkabı yeter de artar bile.

CEVAP VER