Tatile Gidilecek Vizesiz 10 Ülke

1
1323

Vize istemeyen ülkelere gitmek, yurtdışı tatil yapabilmenin en kolay yolu. Birçok ülke Türk pasaportuna vize uyguluyor, ancak görmeye değer tarihi ve turistik güzellikler olan çok sayıda vize istemeyen ülkeler de bulunuyor.

Türk vatandaşları, Avrupa Birliği ülkeleri için Schengen vizesi almakta yaşadıkları sıkıntıları, Brezilya’dan Güney Kore’ye, Ukrayna’dan Balkan ülkelerine vizesiz seyahat ederek atmaya çalışıyorlar. Yurtdışı tur düzenleyen seyahat acentelerin turlarının yaklaşık %30’luk kısmını vizesiz yurtdışı turları oluşturuyor.

Vize vermek için vergi levhasından maaş bordrosuna, seyahat sigortasından otel rezervasyonuna pek çok belge talep eden Avrupa Birliği ülkelerinin aksine, vizesiz ülkelere tatile giderken girişte pasaporta vurulan damga şeklinde kolayca vize alınabiliyor. Vizesiz gidilebilen ülkelerde yurtdışı tatil yapabilmek için en az 6 ay geçerli bir pasaport sahibi olmak yeterli.

Vizesiz Yurtdışı Turu Yapılacak En Cazip Yerler

1. Makedonya

Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında en çok tercih edileni olan Makedonya, Üsküp,Manastır ve Ohrid şehirleri ile görenleri büyülüyor. Balayı çiftlerinin de gözdesi Makedonya, kuzeyde Sırbistan ve Kosova, batıda Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşu.

Türk tatilcilerin bir tatilde aradığı hemen her şey Balkanlar coğrafyasında bulunuyor. 542 yıl Osmanlı hakimiyetinde kaldığından dolayı Türk izleri olan Makedonya ve diğer Balkan ülkeleri Bosna Hersek, Sırbistan ve Karadağ’ı kapsayan turlar ile vizesiz gezi yapmak mümkün.

Makedonya’nın başkenti ve en büyük şehri Üsküp, tarihi ve kültürel özellikleri ile yabancılık hissetmediğimiz bir şehir. Vardar nehri kenarında kurulmuş Osmanlı miraslarının yer aldığı bu şehir, barındırdığı birbirinden farklı ve eğlenceli kafe, bar ve clubları ile Üsküp, renkli bir gece hayatına sahip.

Makedonya’nın en popüler tatil beldesi olan Ohrid ise, Üsküp’ten yaklaşık 3,5 saat kadar uzaklıkta, güneyde, Ohrid Gölü’nün hemen kıyısında bulunuyor. Balkanlar’ın kalbinde, Makedonya ve Arnavutluk arasında yer alan Ohrid Gölü, Avrupa’nın en eski gölü.

Balkanların ortasında şirin bir ülke, geleneksel yemekleri ve sıcakkanlı insanlarıyla her sezon ziyaret edebilecek bir ülke.

2. İran

Komşumuz İran modern kültürün etkisinde kalrak kendine münhasır halde olan kültürü ve atmosferiyle görülmeyi hak ediyor.

Görkemli sarayları, nadide eseler barındıran müzeleri, büyük ve kalabalık meydanları, huzur veren çok sayıda park ve bahçeleri olan Tahran, Fars kültürü ve sanatı ile süslü, estetik kaygıyla inşa edilmiş binaları ile gezilebilecek bir şehir.

İsfahan, görkemli mimarisi ile kartpostal güzelliğinde olmasının yanı sıra, tarihi boyunca kültür, sanat ve bilimin merkezi olmasıyla, adeta Avrupa Rönesans’ının başkentiFloransa’yı anımsatıyor.

Pers İmparatorluğunun ünlü başkenti Persepolis’e ev sahipliği yapan Şiraz, şiir, şarap ve güllerin şehri diye tarihin yapraklarında yer etmiş.

Ayrıca Kaşhan, Yazd, Tebriz ve kutsal şehir Meşhed görülesi yerler arasında. İran Körfezinde yer alan Kişh Adası ise tropik bir iklim tadında tatil yapmak isteyenleri kendine çekiyor.

3. Arnavutluk

Balkan yarımadasının batı bölgesinde uzanan Arnavutluk, komünizm döneminde neredeyse 50 yıl dünyaya kapılarını kapatmış olan ülkeydi. Tarihsel bağlarımız olan Arnavutluk hem vizesiz hem de ekonomik bir tatil için gayet güzel bir ülke.

Kuzeybatıdan Karadağ, kuzeydoğudan Sırbistan ve doğudan Makedonya, güneyden Yunanistan, batıdan Adriyatik Denizi’yle çevrili Arnavutluk, turkuaz denizi, tatil için elverişli adaları ve uzun kumsallarıyla ideal bir tatil yeri. Hem tatil için uzun uçuş yapmadan hem de vizesiz olarak bunlara erişebilmek güzel.

UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Berat kasabası Mardin ve Safranbolu benzeri bir his uyandırıyor. 1000 pencereli yer olarak adlandırılan Berat da şahane dağ manzarasına bakan bir tatil neden olmasın!

Deniz, güneş ve kum üçlüsünü sevenler için Durres uygun bir şehir. Ayrıca Kruja ve İşkodra da görülmesi gereken yerler arasında. başkenti Tiran ise turizme yeni yeni alışmaya çalışan, rengarenk evleri, karışık ara sokakları ve ekonomik konaklama, yiyecek seçenekleri ile oldukça dikkat çekici bir şehir.

4. Maldivler

100 yıla yakın bir süre boyunca İngiliz sömürgesi olan Hint Okyanusu’ndaki Maldivler, 1965 yılında bağımsızlığını kazanmış. 1192 Adadan oluşan ülke, 11 Kasım 1968 tarihinde Cumhuriyet olmuş.

Yerleşim olan adaların neredeyse %90’ı oteller tarafından kullanılan ülkenin, en çok ziyaret edilen şehri ise Male. Bu şehir adalar topluluğunun hem başkenti ve hem de en büyük kenti olarak dikkat çekiyor.

Tropikal iklime sahip ülkede yılın hemen hemen her mevsimi tatil için uygun bir iklimi bulunuyor. Kartpostallarda görünen manzaralar, paletlerde bile görülmeyecek mavi rengin tonlarına sahip denizi ve eşsiz beyaz kumsalları ile, sessiz ve sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin en uygun destinasyonlarından birisi.

Hindistan’ın güneyinde Hint Okyanusu’na serpilmiş bu adalar, dünyanın en çok tercih edilen balayı tatili listesinde yer alıyor. Bu nedenle Maldivler balayı turları oldukça ilgi görüyor. Türk vatandaşlarından vize istemeyen bu tatil ülkesi unutulmaz bir tatil sunuyor.

5. Filipinler

Güney Asya’nın en hızlı büyüyen ekonomilerinden Filipinler, Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor.

Tropik bitkileriyle harika manzaralar sunan adaları, bozulmamış beyaz kumlu kumsalları, yağmur ormanları, doğa harikası ilginç yerleri, gelişmiş otel ve hizmet kültürü, her türlü yemeği bulabilme şansı ve en önemlisi belki de fiyatların ucuzluğu ile görülecek vizesiz ülkeler listesine giriyor.

Yurt içindeki tatilin maliyetine yakın, ama daha farklı, eğlenceli ve egzotik bir seyahate olanak sağlayan ülke, henüz bir çoğunun adının olmadığı 7,109 adadan meydana geliyor. Eğer deniz, kum, güneş ve iyi yemek arıyorsanız El Nido tam size göre. El Nido kasabası, Filipinler’in ünlü tatil adası Palawan’nın kuzey doğusunda bulunuyor.

Tropik bir cennet olan Filipinler, Türkiye pasaportuna 30 günlük girişlerde vize istemiyor. Dünyaca ünlü Boracay Adası ise son yılların gözde destinasyonları arasında yer alıyor.

Gerçekliğine inanılamayacak kadar güzel zümrüt yeşili dağlar ve turkuaz denize sahip kumsallarda tropik içkilerin keyifle yudumlanacağı bir tatil yeri.

6. Arjantin

İspanyolcanın konuşulduğu Güney Amerika ülkesi Arjantin, futbolun, tangonun, lezzetli etlerin ve dünyaca ünlü Iguazu şelalesinin ülkesi. Para birimi ise Pezo’dur

Güney Amerika’nın en havalı şehri olarak bilinen, güzel hava anlamına gelen,başkent Buenos Aires’e ismi ülkeyi keşfeden İspanyol kaşifler tarafından verilmiş. Kasım-Nisan ayları arasında hava sıcaklığı 14-28 C, Mayıs-Ekim aylarında ise 8-18 C arasında seyrediyor.

Başkent Buenos Aires’te, San Martin Alanı, Avenida Nueve de Julio, Obelisk, Casa Rozada, Palermo Parkı, St. Telmo, Recolata, Anıt Mezar ve Eva Peron, Pilar Kilisesi görülmeye değer. Ayrıca eski ve yeni limanların bulunduğu La Boca, Metropolitan Katedrali, Kongre Sarayı ve Colon Tiyatrosu görülebilir.

1800’lü yıllarda Lübnan’dan ülkeye göç edenlerin, Osmanlı torunu olduğu için El Turco lakabıyla çağrıldığı Arjantin, Türkiye ile karşılaştırılınca yarı yarıya daha ucuz.

İspanyol ve İtalyan mutfağıyla harmanlanmış olan Arjantin mutfağı oldukça ünlü ve damak tadımızı da oldukça uygun.

7. Güney Kore

Tarihle modernizmin buluştuğu Asya’nın modern yüzü Güney Kore, güler yüzlü, dost, çalışkan ve dürüst insanları ile biliniyor.

Modernizm ve geleneksel yaşamın iç içe geçtiği, gökdelenler, cezbedici alışveriş merkezleri, eğlence parkları, saraylar, budist tapınaklar ve tarihi binaların yan yana olduğu, eğlenceli, hareketli ve görkemli şehir Seul ülkenin başkenti.

Güney Kore, uzak doğuda birden fazla ülkeye kombine turlar yapmak için ideal bir destinasyon olabilir. Singapur, Malezya ile birlikte keyifli bir Uzakdoğu turu için dahil edilmesi gereken vizesiz ülkeler arasında yer alıyor.

Koreli müzisyen PSY’nin 2012 yılı yapımı şarkısı Gangnam Style, komik, ritmik ve Park Jae-sang’ın alışılmadık dans figürlerinden dolayı çok büyük ilgi görmüştü. Turizm otoriteleri, ülkede bu yıl turizmin paylayacağı görüşünde.

Güney Koreliler, Türklere saygıda kusur etmemek için olağanüstü gayret gösteriyorlar. Bu ülkeye gidecekler için sonbahar ideal mevsim. Çünkü güneş, yaz ayları boyunca esirgediği yüzünü Eylül’den itibaren tüm güzelliğiyle göstermeye başlıyor.

8. Ukrayna

Yurtdışı turları yapacakların tercih edeceği vizesiz ülkelerden Ukrayna, dağlık ve ormanlık alanları, termal suları ve zengin bitki örtüsü ile önemli bir turizm bölgesidir.

Batı Avrupa’da yer alan Ukrayna, Romanya ve Rusya arasında Karadeniz ile sınırı bulunuyor. Belarus, Macaristan, Moldova, Polonya, Romanya, Rusya ve Slovakya ile de sınır komşuluğu var.

Başkent Kiev, sanatı ve mimari eserleriyle dünya kültürünün en önemli parçalarından biridir. Ülkenin Ortaçağ’dan kalma yerleri, mistik bir hava estirir.

Kiev, Ortodoks inancının Doğu Avrupa’ya yayılmasında başlıca rolü oynamıştır. Ulusal kültürün en önemli temsilcilerinden Lviv ise Barok ve Rönesans mimarisi ve dar Ortaçağ sokakları ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Güney sahilinde ılıman Karadeniz iklimi görülen ülkenin yaz aylarında ılık geçer. Bu mevsimde güneyde ise hava durumu sıcak olarak kendini gösterir.

9. Malezya

Malezya, Güney Çin Denizi’ne doğru uzanan Malay Yarımadası ve Borneo Adası’nın bir bölümü olmak üzere bir birine oldukça uzak 2 kara parçasından oluşuyor. Sabah ve Sarawak eyaletlerinin bulunduğu Borneo Adası’nın kuzeyine Doğu Malezya, Malay Yarımadası’naysa Batı Malezya adı veriliyor.

Başkent Kuala Lumpur, yarımadanın batı kıyısı üzerinde bulunuyor. Şehirdeki dünyanın en büyük Hindu tapınağı olan Batu Mağaraları ve Çin Mahallesi ve diğer renkli Hindu tapınakları ve camiler Malezya’nın etnik renkliliğinin de göstergesi.

Penang  bölgesinde ise Dev botanik bahçeleri, dünyadaki ilk tropikal kelebek parkı, Tanjong Bungah’tan Batu Ferringhi’e kilometrelerce uzanan çok çekici kumsallar bulunuyor.

Langkawi Adaları, Tioman ve Perhentian adaları görülmeye değer. Dalış için en iyi yerlerden biri yine Tioman Adası.  Kuala Lumpur’a birkaç saat uzaklıktaki Melaka şehri ise UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Ekvatoral tropikal bir iklimin seyrettiği güzel ülke Malezya, en uygun Nisan-Ekim ayları arasında ziyaret edilebilir. Malezya’ya 90 gün süreli vizesiz seyahat edilebiliyor.

10. Tanzanya

Dünyanın en güzel yerlerinden birisi olan Hint Okyanusu’nda yemyeşil bir ada. Topraklarında yetiştirilen baharatlar o kadar ün salmış ki diğer bir adı da Baharat adası olmuş. Siyahi insanların yanında Arap ve Hint asıllı insanlar da yaşıyor adada.

Zanzibar, Şiraz’dan gelen İranlı göçmenler tarafından kurulmuş. Tanzanya’nın 40 kilometre açığında yer alan Zanzibar Adası’nın adı Farsça “zencilerin sahili” anlamına gelen zangi bar  kelimesinden geliyor. 1503-1698 yılları arasında Portekiz sömürgesi olan ada, 1698 yılında Umman Sultanlığı denetimine geçmiş.

Beyaz kumsalları, yüzlerce baharat çeşidi, onlarca tropik meyveleri ve turkuaz denizi ile dikkat çekse de, Queen grubunun efsanevi solisti Fredy Mercury’nin doğum yeri olması ile de oldukça ünlü bir yer.

Eskiden köle ticaretinin yapıldığı pazar yerinden, Arap Kalesi’ne, kentin en eski bölgesi olan Stone Town’dan, Frodhani yiyecek parkına, baharat bahçelerinden balık pazarına kadar Zanzibar’ın tüm güzellikleri ile görülecek yerlerin başında geliyor. Tanzanya Türk vatandaşlarına vize uyguluyor, ancak kapıda vize 50$ ödenerek alınabiliyor. THY’nın İstanbul’dan direk uçuşu bulunuyor.

1 YORUM

CEVAP VER