Tayland Festival ve Etkinlikler Takvimi

0
1768

OCAK

Uluslararası Yeni Yıl: Ay takvimi, Budist takvim ve Çin Takvimi yeni yıl kutlamalarının büyük ve eğlenceli partilerinden sonra, şimdi de tüm dünyada 31 Aralık gecesi ve 1 Ocak günü yapılan yeni yıl kutlamalarına katılabilirsiniz. Bitmeyen partilerin ülkelerinde… İster Koh Phangan’da, ister Bangkok’ta sokaklardaki partilere veya eğlence merkezlerindeki kutlamalara katılabilirsiniz.

ŞUBAT

Phangan Film Festivali– Koh Phangan, 4 – 6 Şubat: Tropikal bir gökyüzü altında dünyanın dört bir tarafından çekilmiş, farklı kültürleri anlatan bağımsız filmleri izleyebileceğiniz bir festival.. Gezginler için kaçırılmaz bir fırsat. Bir gecelik veya festival süresini kapsayan biletlerin fiyatları 300 -700 Baht arasında değişmektedir.

Trang Sualtı Düğün Töreni: Eğer Tayland seyahatinizde hayatınızın aşkı ile tanıştıysanız, o zaman, Sevgililer Günü’nün ertesinde suyun 12 metre altında, gelin ve damat kıyafetleri içinde evlilik yemini etmek ister misiniz? Evdekilere bir kalp krizi yaşatmak isterseniz, Trang Sualtı Düğün Töreni sizi bekliyor..

Çin Yeni Yılı: Her yıl Şubat ayında yeni ayın ilk günü tüm Güneydoğu Asya ülkelerinde görkemli kutlamalara sahne olan Çin Yeni yılı, tüm dünyada Çin toplulukları tarafından kutlanmaktadır. 15 gün süren kutlamalar süresince her gün özel kutlamalar yapılır, aileler birbirlerini ziyaret eder, hediyeler verir ve özel yemekler hazırlanır. Evler temizlenir, baharın gelişini müjdeleyen çiçeklerle ve kırmızı kağıt fanuslarla bezenir. Çocuklara şans getiren kırmızı zarflar içinde para hediye edilir. Güneydoğu Asya’nın tüm şehir, kasaba ve köylerinde bir festival havası yaşanır. Caddelerde renkli ejderha ve aslanlardan oluşan geçit törenleri düzenlenir, davullar ve ziller çalınır, havai fişekler atılır, dans edilir.

Bangkok, Penang ve Kuala Lumpur bu festivalleri izleyebileceğiniz en iyi şehirlerdir.

MART

St. Patrick Günü: Güneydoğu Asya’da geleneksel olarak kutlanan bir gün olmasa da, batıdaki bazı festivaller bu eğlenceyi ve festivalleri seven bu doğu kültürlerinde de kutlanmaya başlanmıştır. Taylandlı müzik gruplarının İrlanda şarkıları söyledikleri St. Patrick Günü, İrlanda barlarının olduğu Kho Phi Phi Adası’ndan Hanoi’ye ve Siem Reap’a kadar pek çok şehirde kutlanmaktadır.

NİSAN

Chiang Mai Sanat ve Kültür Festivali: Chiang Mai, Tayland’ın kültür ve sanat başkenti olarak bilinmektedir. Prenses Maha Chakri Sirindhorn’un doğum gününü anmak üzere 1996 yılında başlayan ve 9 gün süren bu festival süresince geleneksel kültür performanslarının yanı sıra çağdaş sanat sergilerini de ziyaret etmek mümkündür. Festivalde dans, müzik ve sanat performanslarına lezzetli yemek stantları da eşlik etmektedir.

Chiang Mai Plaj Festivali: 2 gün süren bu festival Chiang Mai’ye 5 dakika uzaklıktaki doğa koruma alanı olan Huay Tung Tao Gölü kıyısında gerçekleşmektedir. Ziyaretçiler gün içinde atölyeleri, sanat sergilerini ziyaret edebilir ve geleneksel performansları izleyebilirler. Festival alanı geceleri DJ eşliğinde dünya müziklerinin çalındığı dev bir parti alanına dönüşür. Festival süresince bölgede kamp yapmak mümkündür. Günde yaklaşık 5000 kişinin katıldığı söylenen bu festivali kaçırmayın.

Songkran: Tüm Tayland’da kutlanan en ünlü festival Songkran’dır. Song Kran geleneksel olarak Thai yeni yılının gelişiyle birlikte yeni başlangıçları ve ruhsal arınmayı sembolize eder. Festivalin sloganı “Ne kadar ıslak o kadar iyi”dir. Tayland’ın sıcak ve nemli havasından kaçmak için, bütün ülkenin su savaşları yaptığı bu birkaç günlük festival yaşanmaya değerdir. Bahçe hortumları, su tabancaları, pudrayla karıştırılmış su dolu kovalar yoldan geçen masum ziyaretçilerin üzerine boşaltılır.

Taylandlılar için aile üyeleriyle vakit geçirmek, yaşlıları ziyaret etmek, evleri temizlemek, tapınaklarda dua etmek, keşişlere yiyecek sunmak ve kutsal suyla yıkanmak festivalin olmazsa olmazlarıdır. Bu kutlamalar Bangkok’un en turistik bölgesi olan Khosan Road’da da yapılmaktadır. Festival zamanı eğer buralarda dolaşıyorsanız, kuru kalmanız imkansız..

MAYIS

Koh Samui Su Karnavalı: 5 gün süren bu büyük yelken karnavalı dünyanın her yerinden yaklaşık 200 takım ve binlerce yat severi bir araya getirmektedir. Uzun ve kısa mesafe yarışları ve kurvaziyer gösterileri adanın farklı bölgelerinde gerçekleşmektedir. Su üstündeki aktivitelere, karadaki gece partileri eşlik etmektedir.

Chanthaburi ve Rayong Meyve Festivali: Yılda bir kez, meyvelerin en taze ve sulu olduğu dönemde yapılan bu festivalde stantlar, yüzlerce tropik meyve ile dolmaktadır. Açık büfelerde sunulan rengarenk egzotik meyveler; dragon, jack fruit, papaya, hindistan cevizi, mango, durian, rambutan, sapodilla, guava, passion fruit, hepsi ziyaretçileri bekliyor. Haydi vitamin almaya..

HAZİRAN

Hua Hin Caz Festivali: 1950’lerde başlayan caz festivali her yıl Tayland’ın farklı şehirlerinden binlerce kişiyi güzel kıyı şehri Hua Hin’e çekmektedir. Bir haftasonu boyunca süren festivalde canlı caz konserlerini tropikal havada ücretsiz dinleyebilirsiniz.

Tayland Sörf Etkinlikleri – Phuket: Etkinlikler boyunca 15 ülkeden katılan yarışmacılar kısa ve uzun sörf tahtası ve grom (kadın ve çocuklar için) olmak üzere dört kategoride yarışırlar. Sörf sevenler için kaçırılmaması gereken bir etkinliktir.

TEMMUZ

Mum Festivali – Ubon Ratchathani: Bu derin ruhani festivalde Budistlerin sonsuz inançlarını onurlandırmak için Ubon Ratchathani caddesinde büyük mum korteji yürüyüşü gerçekleştirilir. Festivalde özel gösterimler, kültürel sunumlar, müzik ve dans gösterileri yapılır. Meditasyon öğrenmeye ve Budizm’e ilgi duyuyorsanız, bu festival size harika fırsatlar sunacaktır.

Buddhist Lent: İlk yağmurların başlamasının ardından Myanmar, Tayland ve Laos’ta Budist keşişler manastıra kapanırlar ve üç ay ay boyunca dışarı çıkmazlar. Geleneksel olarak bu, yeni filizlenmeye başlayan bitkilere zarar vermekten kaçınmak için yapılmaktadır.

Phi Ta Khon Festivali – Dan Sai Bölgesi, Loei: Tayland’da maneviyatın en yüksek olduğu ay temmuz ayıdır. Bu hayalet festivali Kuzey Tayland’da Bangkok’un 450 km kuzeyinde yer alan Isaan kültürüne özgüdür. Festival eski bir Budist hikayeyi anmak için düzenlenir. Hikayeye göre halk, sürgünde olan prenslerinin dönüşü için kutlamalar başlatır ancak o kadar çok gürültü yaparlar ki bütün ölüler uyanır, mezarlarından kalkar ve partiye katılırlar!

Festivalde, yerel halk ruhsal maskeler takar, hayalet kostümleri giyer ve tuhaf şapkalar takar. Caddelerde müzikli yürüyüşler yapılır ve 3 gün boyunca roketler atılır. Festivalin son günü köylüler Wat Ponchai’de toplanarak Buddha’nın sözlerini ileten keşişleri dinler.

Şaşırtıcı Tayland Büyük Satış Fuarı – Phuket: 2 ay süren fuar boyunca, mağazalar olağanüstü indirimler yaparak alışverişi canlandırırlar. Tatilinizi bitirmeden, fuara uğramakta fayda var…

AĞUSTOS

Koh Samui Film Festivali, Lamai: Koh Phangan Film Festivali’nin kardeş etkinliği olan bu festival 6-8 ağustos tarihleri arasında düzenlenir. Festivalde dünyanın her yerinden bağımsız filmlerin gösterimi yapılır. Amaç, yerel topluluklar ve gezginler arasında kültürlerarası etkileşimi sağlamaktır. Bilet fiyatları 400-900 baht arasında değişmektedir.

EKİM

Manda Yarışları – Chonburi: Yarışlar, her yıl ekim ayının başlarında Chonburi Belediye binasının önünde yapılır. Büyük bir kalabalığın izlediği yarışlarda çiftçiler tarafından eğitilen ve bir yarış makinesine dönüşmüş mandalar kozlarını paylaşırlar.

Bang Fai Phaya Nak (Naga Ateştopu) – Nong Khai: Bu ilginç olay, Kuzey Tayland’ın Laos sınırında Mekong Nehri kıyısında gerçekleştirilir. Budist Lent’in sonlarında, dolunayın gökyüzünde olduğu gece, yüzlerce kişi kıyıdaki banklara oturarak, sudan yanarak çıkan ve yükselen ateş toplarını izlemek üzere toplanırlar. Yerel halk bu olayın suların derinliklerinde yaşayan kutsal yılan Naga tarafından gerçekleştirildiğine inanır. İnanışa göre, Naga yılda bir kez köylülere nehire ve yaşam kaynaklarına saygı göstermelerini hatırlatmak için bu işareti gönderir. Araştırmacılar, her yıl aynı gecede gerçekleşen bu olayın nasıl ve niçin gerçekleştiğini araştırmışlar ancak bir sonuca ulaşamamışlardır. Sizce bu işaret ne olabilir?

Phuket Vejetaryen Festivali: Festival, 1825 yılında Çin Opera Topluluğu’nun Phuket’e gelişiyle başlamıştır. Topluluktan bazı kişilerin rahatsızlanması ve kendilerine eski bir tedavi yöntemi olan vejetaryen diyet uygulanmış ve hastalar mucizevi bir şekilde iyileşmişlerdir. O günden beri Çinli Taylandlılar iyi bir gelecek için her yıl bu festivali düzenlemektedirler. Festivale katılanlar ruhlarını temizlemek ve arındırmak için birkaç gün süreyle et yemezler.

10 gün süren bu festival süresince gözleriniz ve mideniz bayram edecektir. Festivalin altıncı gününde vücutlarında inanılmaz piercingler taşıyanlar, kor ateş üzerinde yürüyenler, keskin bıçaklardan yapılmış merdivene tırmananlar fotoğrafçılar için mükemmel kareler sunmaktadır. Vücuda yapılan bu işkencelerin iyi olanı vücuda getireceğini, kötü ruhları ise şehirden kovacağına inanılmaktadır.

Awk Pansa, Budist Lent’in Sonu: Muson yağmurlarının bitişi ve yeni mevsimin başlangıcı ekim ayındaki dolunay gecesi tüm Tayland, Laos ve Myanmar’da kutlanır. Awk Pansa, 3 ay süren Budist Lent (muson yağmurlarının başlaması ve bitişini içeren temmuz-ağustos ve eylül ayları)’in sonudur ve “yağmurları geride bırakmak” anlamına gelir. Isaan’da bu kutlamalarda büyük tekneler yapışkan pirinç demetleri, çiçekler ve lambalarla donatılır ve nehir boyunca yerel halkın katılımı sağlanır. Vientiane, Luang Prabang ve Savannakhet’te ve Myanmar’da festival süresince tekne yarışmaları düzenlenir.

KASIM

Loi Krathong Işık Festivali: Festival, Budizm’deki “sorunlardan kurtul ve özgür bırak” anlayışından doğmuştur. Kasım ayının ilk dolunay gecesinde yağmurların bitişini kutlamak için düzenlenen festivalde parlak fenerler havada ve suda hareket ederler, içinde mumların yandığı küçük lotus şeklindeki tekneler (krathong) nehirde su tanrıçası şerefine yüzdürülür.

Yi Peng Fener Festivali – Chiang Mai: Bu festivalin en iyi izleneceği yer Chiang Mai’deki Ping Nehri kıyısıdır. Festivalde “khom-fai” adı verilen kağıttan yapılmış fenerler suda yüzdürülür, caddelerde müzikli geçit törenleri düzenlenir ve sokak yemekleri nehir boyunca katılımcılara sunulur.

ARALIK

Kral’ın Doğumgünü: 5 Aralık tüm Tayland’da resmi tatil günüdür. Tüm caddeler bayraklarla ve çiçeklerle süslenir ve Bangkok’taki Kraliyet Sarayı ışıklandırılır. Müzik eşliğinde büyük kutlamalar yapılır. Kralın şeferine Phuket’te 28 Kasım- 5 Aralık tarihlerinde büyük yat etkinlikleri yapılır.

Hmong Yeni Yılı: Kuzey Laos, Vietnam ve Tayland’da yaşayan büyük bir etnik topluluk olan Hmong halkı, aralık ayının başlarında yeni yılın gelişini kutlarlar. Kutlamaların tarihi pirinç hasadına bağlı olarak her yıl değişiklik gösterebilir. Çift rakamlı sayıların kötü şans getirdiğine inanıldığı için, kutlamalar 3 gün sürer. Kutlamalar boyunca, geleneksel performans gösterileri yapılır ve oyunlar oynanır.

Kwai Köprüsü Haftası – Kanchanaburi: İkinci Dünya Savaşı sırasında inşa edilen Kwai Köprüsü’nde yaşanan olayları anmak üzere, Kanchanaburi’de çeşitli kültürel performanslar, tarihsel süreci anlatan sunumlar yapılır, halk dansları düzenlenir ve şehir bir karnaval havasına bürünür.

Noel: Tüm dünyada olduğu gibi Tayland’da Noel 25 Aralık’ta çeşitli etkinliklerle kutlanır. Bangkok ve Hanoi’deki kutlamalar batıdakilere benzer. Noel Baba şapkaları, sahte karlarla süslenmiş kıyafetler ve rengarenk süsler… İsterseniz Noel’i birkaç bira eşliğinde plajda da kutlayabilirsiniz.

TEILEN
Önceki İçerikSeyahat Bilgileri
Sonraki İçerikBangkok Gezi Rehberi

CEVAP VER