Tioman Adası

0
1914

Tioman Adası (Pulau Tioman), çekici bir tatil cenneti olarak Güney Çin Denizi’nde, dünyanın en iyi tropikal ada kaçamaklarından biri olarak yatıyor. Malezya doğu kıyılarının en büyük ve en etkileyici adası olan Tioman, huzur, sükunet, deniz-kum-güneş üçlüsünü arayanlar için büyüleyici bir tatil yeri olarak dikkat çekiyor.

Palmiye ağaçları arasındaki sevimli köyleri ve dost canlısı insanları, berrak suları, beyaz kumlu plajları, rengarenk mercan resifleri, zengin deniz yaşamı ile sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip ada, kalabalık ve gürültülü aşırı turistik adaların karakterinden uzakta, tropikal bir tatil kaçamağı yaşamak isteyenler için uygun bir adres.

Tioman-Adasi-Malezya

 

1970’li yıllarda, Time Dergisi’nin dünyanın en güzel adalarından biri olarak seçtiği Tioman Adası, 1959 yılında Hollywood müzikali South Pacific filmine ev sahipliği yapmasından sonra ünlenmeye başlamış. Hükümetin tanıtma çalışmalarına verdiği önem sonrasında her yıl ziyaretçisi artan ada, yılda yaklaşık 200.000 ziyaretçi alıyor.

Geçen bin yıl boyunca, önemli bir seyir rotası üzerinde olması, tatlı içme suyu ve kereste açısından zengin kaynak sunması nedeniyle Çin, Arap ve Avrupa ticaret gemilerine ev sahipliği yapmış olan ada, İkinci Dünya Savaşı boyunca hem İngilizler hem de Japonlar tarafından kullanılmış.

Malezya’nın en büyük eyaletlerinden olan Pahang Eyaletinin 56 km açıklarında, kuzey-güney yönünde 20 km uzunluğunda, 11 km genişliğinde olan Tioman Adası, şekil olarak bir kaplumbağayı andırıyor. Yerleşim yerleri ve tatil otellerinin çoğu adanın batı kıyısına dağılmış. Yerleşim alanlarının kasabadan çok köyleri andırdığı adada, binaların en fazla 3 kat inşa edilmesine izin veriliyor.

Adanın ana yerleşim merkezi olan Tekek Kasabası, 2.000 nüfusa sahip. Ada halkının büyük bir bölümü turizm endüstrisi için çalışıyor. Uçakların ineceği küçük bir pisti olan havalimanı ise kasabanın merkezinde yer alıyor. Havalimanına 5 dakika uzaklıkta olan Berjaya Tioman Beach, Golf & Spa Resort ve Tekek arasında düzgün bir yol bulunuyor. Tekek ile adanın diğer kıyısında bulunan Juara arasında, yağmur ormanlarının içinden geçen oldukça dik çıkışlı ve inişli bir yol bulunuyor. Bunun dışında  yolların bir çoğu  patikalardan ibaret.

Tioman-Island

Tekek iskelesi yakınında bir ATM bulunuyor, ancak adaya gelenlerin Malezya Ringgit’i ile gelmesi tavsiye ediliyor. Adada döviz bozdurmak mümkün, fakat kur oranları iyi değil. Havalimanında küçük bir duty-free shop bulunuyor. Ayrıca adadaki otellerde ve bazı kafelerde internet bağlantısı bulmak mümkün.

 

Tioman Adası Yapılacak Şeyler

Adada yapılacak şeylerin başında plaj keyfi, dalış, şnorkel ve ormanda yürüyüş gibi aktiviteler geliyor. Paya, Tekek, Genting Ayer, Batang, Mukut, Juara Beach, Monkey Bay, Monkey Beach gibi koylar görülmeye değer.

Nadide doğal yaşama ev sahipliği yapan yağmur ormanlarıyla kaplı ada, özellikle açık ve güneşli bir günde nefes kesici güzellikte manzaralar sunuyor. Ada çevresindeki güzel koyları görmek için tekne turu (80 MYR) yapılabilir. Özel turlar pahalı olduğundan paket turların seçilmesi avantajlı olabilir. Tekne turu sırasında görülebilen Gunung Nenek Semukut ikiz tepeleri adanın en güzel manzaralarından birisini sunuyor.

Tioman-Island-Forest

Tekek ve Juara kasabaları arasında, yağmur ormanları içerisinde uzanan 8 km’lik bir patika ise trekking ve doğa severler için tavsiye edilir. Ada içme suyunun kaynağını oluşturan dağdan akan nehir boyunca uzayan patika, oldukça düzgün işaretlenmiş. Bazı yerleri biraz zorlayıcı olsa da genelde herkesin rahatlıkla yapabileceği bir trekking parkuru sunuyor.  Yağmur ormanlarında yürüyüş yapmamış olanların kaçırmayacakları bir fırsat gibi duruyor. Daha önce monitor lizard kertenkelesi görmeyenler, muhtemelen bu trekking esnasında görebilirler. Tekek-Juara treekking rotası ortalama 3 saat sürüyor. Aynı treeking rotası ile geri dönülecekse hava kararmadan yola çıkmakta fayda var. Orman tabanında havanın daha erken karardığı unutulmamalı.

Yürüyüşe sabah başlanıp, 2 saate Juara plajına ulaşılabilir. Adanın oldukça güzel plajlarından biri olan Juara’da günlük deniz keyfi sürdürülebilir. Plaj boyunca uzanan çok sayıda restoran ve kafe yeme-içme açısından uygun. Arzu edenler otostop çekerek veya moto taksilerle tekrar Tekek kasabasına veya adanın diğer yanındaki yerlere ulaşabilirer.

Tioman Adası; Pulau Redang, Mabul Adası ve Sipadan Adası ile birlikte Malezya’nın en ünlü dalış merkezleri arasında anılıyor. Tekek ve Salang Beach çevresinde dalış okulları ve merkezleri bulunuyor. İçerisinde konaklamanın da dahil olduğu PADI sertifikalı dalış kursları buradan alınabilir.

Ünlü Asah Şelalesi görülecek yerler arasına alınmayı hakkediyor. Tekne turlarının uğrak yerlerinden birisidir. Kıyıdan 20 dakikalık bir yürüyüşle ulaşılabiliyor.

 

Tioman Adası Ulaşım

Adaya feribot veya uçakla ulaşmak mümkün. Malezya’nın batı kıyısında yer alan Mersing kasabasından Tioman Adası’na 3 saatlik bir feribot yolculuğu ile ulaşılabiliyor (35RM). Bunun dışında Mersing’in 35 km kuzeyinde yer alan Tanjong Gemok’tan da adaya feribot ile gidilebilir. Feribot adanın Kampung Genting, Kampung Paya, Berjaya Tioman, Tekek, Air Batang (ABC) ve Salang iskelelerine uğruyor. Günde 3 defa karşılıklı düzenlenen seferler, aşırı fırtına veya deniz suyunun çekilmesi durumunda günlük olarak iptal edilebiliyor.

Tioman-Adasi

Ana yerleşim merkezi olan Tekek’te küçük uçakların inmesi için bir pist bulunuyor. Uçakla adaya ulaşmak isteyenler Kuala Lumpur Subang Havalimanı’ndan genellikle günde 1 sefer yapan Berjaya Air’i tercih edebilir. 48 koltuklu Dash-7 turboprops tipli küçük uçaklarla, yaklaşık 1 saatte Kuala Lumpur’dan adaya uçulabiliyor. Muson sezonunda uçuşlar haftada bire kadar inebiliyor. Uçak tercih edenler bagaj limitinin 10 kg ile limitli olduğunu unutmamalı.

 

Tioman Adası Otelleri

Ada her bütçeye uygun konaklama seçenekleri sunuyor. Ucuz bungalovlardan, koyları kaplamış lüks resortlara kadar geniş alternatifli konaklama fırsatları bulmak mümkün.

Havalimanının bulunduğu Tekek’e yürüyerek 40 dakika uzaklıkta bulunan Air Batang bölgesi (ABC olarak da bilinir), düşük bütçeli gezginlerin tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Bu bölgede oldukça ekonomik fiyatlarda (30-50 MYR) bungalovlar bulmak mümkün. Oldukça basit olan bungalowlar fazla bir konfor sunmasa da bütçe dostu olmaları nedeniyle tercih edilebilir. Adaya feribotla gelenler ABC iskelesinde inip, patika boyunca uzanan budget otellere göz atabilirler. Yüksek sezonda yer ayırtmak gerekebilir. Ucuz bira eşliğinde şahane günbatımlarının da izlenebileceği ortalama bir plajı bulunuyor.

Tekek Köyü batı kenarında uzun ve güzel bir plaj üzerinde kurulmuş Berjaya Tioman Resort, 200 dönümlük alanıyla Pulau Tioman en büyük oteli. Modern bir dört yıldızlı tesis, gece kulübü, spa salonları, dalış merkezi, yüzme havuzları ve çeşitli restoranları ile dikkat çekiyor. Dağın eteğinde, kazıklar üzerine tünemiş geleneksel köy mimarisinden ilham alınarak inşa edilmiş 2 katlı dubleks ahşap binalardan oluşan resort, mimarisi yanında şahane bahçesi ve havuzuyla da dikkat çekiyor.

Tioman-Island-Asah-Waterfall

Şahane günbatımlarına sahne olan güzel bir plajı olan resort, özellikle aile tatili için uygun bir yer. Tekek havaalanına veya iskeleye ücretsiz transfer hizmeti sunuluyor. Ayrıca resortta, nefis bir manzara ortasında muhteşem bir 18 delikli bir golf sahası bulunuyor.

 

Tioman Adası Yeme-İçme

Deniz ürünleri sevenler daha çok seçeneğe sahip olduğu ada, ne yazık ki tutucu damak tadına sahip olanlara fazla bir seçenek vaat etmiyor. Yerleşim yeri etrafındaki salaş lokantalar Malay mutfağı yanında, zaman zaman spagetti, pizza veya hamburger gibi batı yemekleri de yapabiliyor.

Tioman-Island-Juara

Vergisiz bir ada olan Tioman alkol ürünleri ve sigara ucuz. Diğer bir vergisiz ada olan Langkawi gibi gelişmiş bir alışveriş, konaklama ve restoran hizmetleri sunamıyor.

 

Tioman Adası Hava Durumu

Anakara Malezya gibi, Tioman Adası da sıcak ve nemli tropikal bir iklime sahip. Öğleden sonraları güneş daha yakıcıdır. Mayıs ve Ağustos ayları arası adayı ziyaret etmek için en uygun zamanlar. Muson sezonu, şiddetli yağmurlar ve fırtına ile birlikte Ekim’de başlar ve Ocak ayına kadar sürüyor. Bu dönemde feribotlar seferleri iptal edilebiliyor, bazen de seferler azaltılabiliyor. Ancak bu sezonda otellerin inanılmaz indirimlerin sunduğunu da hatırlatalım.

Berjaya-Tioman-Resort

CEVAP VER