Uçakta En İyi Koltuk Nasıl Seçilir?

0
1994

Seyahat etmeyi hepimiz seviyoruz ve hepimiz tatil için çalışıyoruz, hem de iyi bir tatil için. En azından ben hayatımı seyahat etmeye ve keşfetmeye adadım. Bunun için de çoğunlukla uçak yolculuğu yapmak durumundayız. Peki, konforlu bir uçuş deneyimi için uçakta en ideal koltuğu nasıl seçebiliriz?

Akıllı seyahat arama motoru kayak.com.tr, kabin görevlisi ve aynı zamanda Confessions of a Trolley Dolly adlı internet sitesinin yazarı Dan Air ile işbirliği yaparak, en çok kullanılan uçak tiplerinden biri olan Airbus A320 ve Boeing 777 uçaklarında hangi koltukların en iyileri olduğunu araştırdı.

 

Uçakta en iyi koltuk neresi

Bu araştırmanın sonuçlarına göre Türk Hava Yolları, Atlas Global ve Pegasus gibi havayolu firmalarının filolarında yer alan ve genelde kısa mesafeli uçuşlarda kullanılan Airbus A320 uçaklarındaki en iyi koltuk yeri 1A.

1A koltuğu, diğer koltuklara göre daha geniş ve aynı zamanda pencere kenarı. Ayrıca host ve hostesler ilk ikram servisinde de buradan başlıyorlar. Özellikle kısa mesafeli uçuşlarda aceleye getirmeden yiyecek ve içecek servisinin keyfini çıkarmak için bu koltuk tercih edilebilir.

A1 koltuğunu tercih edenlerin dikkat etmesi gereken bir şey ise, burasının kapının hemen ardında olması ve ayrıca biraz soğuk olması! Buna rağmen uçağın ön kısmından seçilen koltuklar göreceli olarak arka taraftaki koltuklara göre göre daha az gürültülü ve sakin.

En-Iyı-Koltuk-Yeri

Eğer Airbus A320’ler ile uçacaksanız, 15’ten 20’ye kadar uzanan numaralı koltukları seçmemeye gayret edin. Bu koltuk bölümleri uçağın kanat üstüne denk geldiği için çok gürültülü olabiliyor.

Uzun süreli uçuşlarda bu gürültü bazen katlanılır gibi değil. Böylesi bir koltukta seyahat ediyorsanız, kulakiçi uçlu kulaklıklarla müzik dinlemenizi tavsiye ederim.

 

Uçakta koltuk seçimi

Türk Hava Yolları, Lufthansa, Emirats gibi birçok havayolu şirketin kullandığı Boeing 777 tipi uçaklarda ise 16. ve 32. sıraları tercih etmekte en iyisi. Hem ilk ikramlar bu koltuklarda oturanlara yapılıyor, hem en ön koltuklar aradaki mesafe daha geniş olduğu için daha rahat yolculuk yapılıyor.

Boeing 777 uçaklarında en az tercih edilenler ise uçağın son kısmında olan 44. ve 45.sıralar. Buradaki koltuklarda oturanların en çok şikayet ettiği konular; koltuğun dar olması ve tam yatmamasının yanında, tuvalete ve yemek ve içecek servisinin hazırlandığı bölüme yakın olması nedeniyle gürültülü olması ve gelip geçenin çok olması.

Uçakta en iyi koltuklardan bazıları da yine güvenlik çıkışındaki koltuklar. Bu koltukların öndeki ile koltuk aralığı son derece geniş olduğu için rahat oturabilir, ayaklarınızı istediğiniz gibi uzatmak için çok uygun.

Havalimanı deskinde check-in yaparken görevlilere güvenlik çıkış kapılarını istediğinizi söyleyin, eğer boşsa bu koltuklarda seyahat etmek mümkün. THY’deki A340-311 tipi uçaklarında, 26A koltuğu ekonomi bölümünde emergency kapılarının hemen önündedir.

THY-Koltuk

Özellikle uzun Süreli uçak yolculuklarında, seyahat deneyimini en iyi hale getirmek için bu tür püf noktaları akılda tutmakta fayda var. Bu tür bilgiler, seyahatinizin en rahat ve sorunsuz şekilde geçmesi bakımından çok değerli.

Uçak bileti fiyatlarının oldukça rekabetçi ve uygun olduğu bugünlerde, eskisine göre daha sık seyahat ediyoruz. Özellikle okyanus ötesi uzun uçuşlarda, yolculuğun keyfi ve konforu uçakta başladığından uçakta koltuk seçimi konusunda daha dikkat edin. Bu tür detayları alışkanlık haline getirin, bu daha kaliteli bir seyahat deneyimi sağlayacaktır.

Daha ekonomik ve konforlu bir koltuk arayışında olanlar için SeatGuru uygulaması da bir alternatif bilgi kaynağı olabilir. Havayolu firmalarına göre kullanıcılar her koltuğu değerlendirip bir puan verip yorum yapıyorlar. Uçağın oturma planı ve koltukların konumu konusunda detaylı bilgi sahibi olunabiliyor.

Fiyatını sen belirle

Otel odası, uçak bileti ve araç kiralama konusunda yeni bir seyahat portalı olanSondakka.com, yepyeni ve farklı bir uygulama ile dikkat çekiyor. Fiyatını sen belirlemodülü ile Türkiye’de ve dünyada bir ilki yaratarak, seyahat severlerin otellere ‘canlı teklif’ verebilmelerine imkan veren bir sistem geliştimişler. Birçok otel sitesinin fiyatlarını karşılaştırıp, en hesaplı otel fiyatları yakalayıp, kullanıcılara bu fiyatların da altında konaklama yapabilme fırsatı sunuyor.

“Fiyatını sen belirle” cümlesini yakın gelecekte çok daha sık duyacağımıza eminim. Bunun seyahat sektöründe kullanılacak olmasını görmek beni sevindirdi. Bu uygulama aynı zamanda oteller için de ilginç bir fırsatmış gibi görünüyor. Oteller boş duran odalarını Sondakka.com kullanıcılarından gelen teklifler ile satma imkanını bulabilirler bu yöntemle.

Ucakta-En-Iyi-Koltuk-Neresi

İyi bir seyahat deneyimi, vardığımız yerde değil, öncesindeki uçak bileti ve otel rezervasyonları işlemlerimiz sırasında başlar. Uçak bileti ve otel seçimi konusunda hazırladığım ve Seyahat Rehberi kategorisinde yayınladığım diğer yazılara da göz atın istersiniz. Bu bilgilerle, hem zamandan, hem paradan hem de konfordan kazanacağınıza eminim.

Uçak koltuk seçimi ve daha iyi bir uçuş deneyimi için sizin fikirlerinizi de yorum kısmında duymak isterim.

Ucakta-En-Iyi-Koltuk

CEVAP VER