Vietnam Festival ve Etkinlik Takvimi

0
1264

OCAK

Uluslararası Yeni Yıl: Ay takvimi, Budist takvim ve Çin Takvimi yeni yıl kutlamalarının büyük ve eğlenceli partilerinden sonra, şimdi de tüm dünyada 31 Aralık gecesi ve 1 Ocak günü yapılan yeni yıl kutlamalarına katılabilirsiniz. Bitmeyen partilerin ülkelerinde… İster Koh Phangan’da, ister Kamboçya’da Siahnoukville’de, ister Laos’ta Vang Vieng’te veya Vietnam’da Hoi An’da sokaklardaki partilere veya eğlence merkezlerindeki kutlamalara katılın..

ŞUBAT

Tet Nguyen Dan (Tet): Vietnam’da yeni yılın gelişini kutlamak üzere 3 gün resmi tatil vardır. Vietce’de “Tet Nguyen Dan” “ilk sabah bayramı” anlamına gelir. Çin Yeni Yılı’ndan türetilen bu kutlama aynı zamanda baharın gelişini kutlamak için yapılır. Çin yeni Yılı kutlamalarında olduğu gibi Vietnam’da da aileler bir araya gelir ve yeni bir başlangıç yapılır.

Hanoi, Ho Chi Minh ve diğer şehirlerde iseniz sokak partileri ve geçit törenlerine katılabilir, yemek, dekorasyon malzemeleri, kıyafet, ne isterseniz sokaklardan satın alabilirsiniz. Bu şehirlerde gece sabaha kadar süren havai fişek gösterilerini izleyebilir, çalan davullar eşliğinde dans edebilirsiniz.

Çin Yeni Yılı: Her yıl Şubat ayında yeni ayın ilk günü tüm Güneydoğu Asya ülkelerinde görkemli kutlamalara sahne olan Çin Yeni yılı, tüm dünyada Çin toplulukları tarafından kutlanmaktadır. 15 gün süren kutlamalar süresince her gün özel kutlamalar yapılır, aileler birbirlerini ziyaret eder, hediyeler verir ve özel yemekler hazırlanır. Evler temizlenir, baharın gelişini müjdeleyen çiçeklerle ve kırmızı kağıt fanuslarla bezenir. Çocuklara şans getiren kırmızı zarflar içinde para hediye edilir. Güneydoğu Asya’nın tüm şehir, kasaba ve köylerinde bir festival havası yaşanır. Caddelerde renkli ejderha ve aslanlardan oluşan geçit törenleri düzenlenir, davullar ve ziller çalınır, havai fişekler atılır, dans edilir.

Parfüm Pagoda Hac Etkinliği – Hanoi: Bu dini festival 15 şubatta başlar ve mart ayına kadar devam eder. Oldukça etkileyici bir Budist Tapınak Kompleksi olan Parfüm Pagoda Hanoi’den yaklaşık bir saat uzaklıktadır. Efsane, 2000 yıl önce bu bölgede meditasyon yapan bir Budist Keşişle başlamıştır. Festival süresince yüz binlerce hacı buraya gelerek kutsal ibadetlerini yaparlar. Hacılar Yen Nehri boyunca botlarla seyahat ederek, dağın içine oyulmuş kutsal mağaradaki bu pagodayı ziyaret ederler.

MART

St. Patrick Günü: Güneydoğu Asya’da geleneksel olarak kutlanan bir gün olmasa da, batıdaki bazı festivaller bu eğlenceyi ve festivalleri seven bu doğu kültürlerinde de kutlanmaya başlanmıştır. Taylandlı müzik gruplarının İrlanda şarkıları söyledikleri St. Patrick Günü, “İrlanda Barları (Irish Pub)nın olduğu Kho Phi Phi Adası’ndan Hanoi’ye ve Siem Reap’a kadar pek çok şehirde kutlanmaktadır.

AĞUSTOS

Do Son Bufalo Dövüş Festivali – Do Son: Do Son, Hanoi’nin güneydoğusunda küçük bir köydür. Ağustos ayı boyunca daha önceden aylarca eğitilen ve kırmızı örtülerle süslenen mandalar davullar eşliğinde birbirleriyle dövüştürülür.

EYLÜL

Sonbahar Ortası Festivali: Vietce’de “Tet-Trung-Thu” denilen Sonbahar Ortası Festivali, çocuklar üzerine odaklanmış bir festivaldir. Tarlalarda çalışmaktan çocuklarını ihmal eden aileler hakkındaki eski bir halk masalından ortaya çıkmış bu festival, ailelerin çocuklarıyla ilgilenmelerini sağlamaktadır. Festival boyunca tüm caddeler ışıklarla ve çiçeklerle süslenir, oyuncak mağazaları vitrinlerini doldurur ve aileler çocuklarına “ay keki” satın alırlar. İnanışa göre ay ne kadar büyük ve parlaksa o kadar çok mutluluk getirir.

ARALIK

Hmong Yeni Yılı: Kuzey Laos, Vietnam ve Tayland’da yaşayan büyük bir etnik topluluk olan Hmong halkı, aralık ayının başlarında yeni yılın gelişini kutlarlar. Kutlamaların tarihi pirinç hasadına bağlı olarak her yıl değişiklik gösterebilir. Çift rakamlı sayıların kötü şans getirdiğine inanıldığı için, kutlamalar 3 gün sürer. Kutlamalar boyunca, geleneksel performans gösterileri yapılır ve oyunlar oynanır.

Noel: Tüm dünyada olduğu gibi Vietnam’da da Noel 25 Aralık’ta çeşitli etkinliklerle kutlanır. Bangkok ve Hanoi’deki kutlamalar batıdakilere benzer. Noel Baba şapkaları, sahte karlarla süslenmiş kıyafetler ve rengarenk süsler… İsterseniz Noel’i birkaç bira eşliğinde plajda da kutlayabilirsiniz.

TEILEN
Önceki İçerikSeyahat Bilgileri
Sonraki İçerikHa Noi Gezi Rehberi

CEVAP VER