Vietnam Gezi Rehberi

0
1035

Vietnam, Güneydoğu Asya’da Çin hindi Yarımadası’nın doğu kısmında yer alan bağımsız bir devlettir. Vietnam’ın komşuları kuzeyde Çin, batıda Kamboçya ve Laos’tur. Vietnam’ın uzun kıyı hattı doğuda Güney Çin Denizi’ne bakar, güneyde ise Siyam Körfezi’ne ulaşır.

Vietnam’da tropikal bir iklim hüküm sürer. Yazın kuzeydeki sıcaklıklar güneydekinden pek farklı değildir. Bu mevsimde sıcaklıkla Hanoi ve Saygon’da 27- 38°C arasında değişir. Kışın sıcaklıklar kuzeyde daha düşüktür. Güney ise yıl boyunca sıcaktır. Vietnam’da yağışlar bölgeye göre ve seneden seneye değişiklik göstermektedir.

Vietnam dağlık bir ülkedir. Song-Koi ve Mekong deltaları deniz seviyesindeki düzlüktedir. Kıyı ovaları doğuda yer alır. Ülkenin başlıca geçim kaynakları pirinç, manyok, kocadarı, mısır, kahve, çay, kauçuk ve el işleridir.

Vietnam dili “Vietçe” olarak bilinmektedir ve Latin harfleri ile yazılan tek heceli kelimelerden oluşur. Vietnam dili Çin’in edebiyat, felsefe ve teknik terimleriyle zenginleşmişse de temelde Çince ile bağlantısı yoktur. Sömürge döneminde resmi dil olan Fransızca hala eğitimli Vietnamlılar tarafından konuşulmaktadır. Fransızca yavaş yavaş yerini ikinci dil olan İngilizceye bırakmaktadır. Vietnam halkının % 78’i okuma-yazma bilmektedir.

Vietnam’da nüfusun % 84’ü Vietnam asıllı, % 2’si Çinli, geri kalanı ise Muong, Thai, Meo, Khmer, Man ve Cham’dır. Çok sayıda azınlık gruplar olmakla birlikte, Vietnam halkı kültür birliğine sahiptir. Dil ve adetlerde, kuzeydeki ve güneydeki halk arasında pek az fark vardır. Eğitim 12 yaşına kadar parasız ve zorunludur.

Vietnam halkının % 55’i Budizm, geri kalanı ise Taoizm, Konfüçyanizm, Hıristiyanlık Müslümanlığı benimsemiştir.

Vietnam’ın başkenti Hanoi’dir. Önemli şehirleri ise güneyde yer alan Ho Chi Minh City (Saigon) ve orta kısımda yer alan Danang’tır. Vietnam 59 eyalete – şehre (tỉnh) bölünmüştür. Ayrıca şehirlerle aynı statüde bulunan 5 merkezi yönetim birimi vardır.

Yakın zamana kadar adı sadece savaşla anılan Vietnam, son dönemlerde dünyanın popüler tatil merkezleri arasında yer almıştır. Birçok kıtadan turist Vietnam’ı ziyaret etmek için yollara düşmüştür. Özellikle sırt çantalı gezginler için önemli bir ülke olmuştur. Vietnam, Asya ülkeleri arasında suç oranı en az ve en güvenli ülkedir.

Vietnam’da gezilecek yerler arasında, kuzeyde yürüyüş ve doğaseverler için Sapa, başkent Hanoi, cennet Halong Bai, tarih açısından önemli olan eski imparatorluk başkenti Hue, yerel kültürün yaşamlarını yakından görebileceğiniz Hoi-An, güneye doğru yol aldıkça Nha Trang, Mui Ne ve Ho Chi Minh City çeşitli güzellikleri gözler önüne sermektedir. Mekong Deltası’nda tekne ile yapacağınız bir gezi yaşamınıza farklı bir bakış açısı kazandıracaktır.

Vietnam’ın arkeolojik tarihi, 2500 yıl öncesine dayanmaktadır. Ancak tüm tarihi değerleri ve yaşamsal bulgularıyla Vietnam 4000 yıllık büyük bir tarihe sahiptir. Vietnam, M.Ö. 1. yüzyıldan 10. yüzyıl’a kadar Çin Uygarlığı’nın egemenliği altında kalmıştır. Ülke, 939 yılında bir grup Vietnam zümresinin girişimleriyle Çin’e karşı bağımsızlığını kazanmıştır. Vietnam 968’de bağımsızlığını ilan etmiştir. Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti’nde tek yasal parti iktidardaki Vietnam Komünist Partisi’dir. 1975’deki anayasanın değiştirilmesiyle 1992 Nisan ayında yeni anayasa kabul edildi. Komünist partinin idari anlayışı yönetimin, politikanın bütün birimlerinde tekrar uygulandı. Seçimlere muhalefet etme yetkisi sadece Komünist Parti ve onun organizasyonlarına verildi. Kuzey ve Güney Vietnam’ı birleştiren Ho Chi Minh (Ho Amca) ülkede en sevilen lider olarak bilinmektedir.

Başkent  Hanoi
Resmi dil Vietçe
Resmi alfabe Viet alfabesi
Milliyet Vietnamlı
Kuruluş Đại Việt 1054
Cumhuriyeti’nin ilanı  15 Nisan 1992
Yönetim biçimi Cumhuriyet- tek parti sistemi- Sosyalizm
Nüfus  85.789.573 (2009)
Para birimi Vietnam Dongu
Trafik akışı sağ
Internet TLD vn
Telefon kodu +84

         

TEILEN
Önceki İçerikPalawan Adası Gezi Rehberi
Sonraki İçerikSeyahat Bilgileri

CEVAP VER