Yogyakarda Gezi Rehberi

0
1117

Endonezya Ulusal Devrimi (1945-1949) süresince Endonezya’ya başkentlik yapmış, Java’nın ruhu Yogyakarta, bugün Yogyakarta Özel Bölgesi’nin başkentidir. Bali’den sonra Endonezya’nın en turistik 2. şehridir. “Yogya” uygun, “karta” ise büyüyen, gelişen anlamına gelmektedir. Yogyakarta, gelişmeye uygun şehir demektir.

Yogyakarta şehri tarih boyunca birçok krallık ve sultanlığın egemenliği altına girmiştir. Şehir, 8-10. yüzyıllar arasında Mataram Krallığı, 1293-1527 yılları arasında Majapahit Krallığı, 1575-1620 arasında Mataram Sultanlığı, 1745-1945 yıllarında Yogyakarta ve Surakarta Sultanlığı hakimiyetinde kalmıştır. Yogyakarta Endonezya Ulusal Devrimi süresince çok önemli bir rol oynamış ve 1946-1948 yılları arasında Endonezya’ya başkentlik yapmıştır. 1948’den sonra şehir Özel Yönetim Bölgesi ilan edilen şehir Endonezya’da monarşi ile yönetilen tek bölgedir.

Yogyakarta tropikal muson iklimine sahiptir. Ekim-haziran ayları arası en yağışlı mevsimken, temmuz-eylül arası ise kuru dönemdir. Sıcaklık yıl boyunca çok fazla değişiklik göstermez. En yüksek sıcaklık 30 ºC , en düşük sıcaklık ise 22 ºC’dir.

Yogyakarta nüfusunun büyük bölümü Javanezdir. Pekçok üniversitenin bulunduğu ve fiyatların da diğer büyük şehirlere göre daha düşük olduğu şehire Endonezya’nın değişik bölgelerinden çok sayıda öğrenci gelmiş, bu da değişik etnik kültürlerin birarada yaşamasına olanak sağlamıştır. Yogyakarta’da çok sayıda Çin kökenli Endonezyalı yaşamaktadır. Yogyakarta, klasik Javanez güzel sanatları ve kültürünün; batik, bale, drama, müzik, şiir ve kukla gösterilerinin merkezidir.

Dünyanın en büyük Budist tapınağı olan Borobudur ve ünlü Hindu tapınağı Prambanan’a yakınlığı ve eşsizJava Kraton kültürünün merkezi olması sebebiyle Yogyakarta, Endonezya’daki en önemli 2. turistik bölge haline gelmiştir. Şehrin siluetine muhteşem bir görüntü kazandıran, Mountain of Fire (Ateş Dağı) ismiyle anılan Merapi Dağı Endonezya’daki en aktif yanardağdır. 1548’den beri aktif olan volkan, en son Kasım 2010’da faaliyete geçmiştir. Gunung Merapi Milli Parkı bu bölgede gezilmeye ve görülmeye değerdir.

Merkez Java’da yer alan Yogyakarta’nın merkezi kraton (Sultanın Sarayı) dur. Şehrin kuzeyi modern yüzüyle karşımıza çıkarken, merkezinde eski Hollanda koloni bölgesi ve ticari merkezi bulunmaktadır. Şehrin kalbinin attığı Jalan Malioboro, alışveriş merkezlerinin ve yerel pazarların merkezidir.

YOGYAKARTA GEZİLECEK YERLER

KRATON VE ÇEVRESİ

Yogyakarta şehrinin görülecek tarihi yerlerinin birçoğu kraton olarak bilinen şehir merkezinde yer alır. Şehrin kültürel ve politik kalbi Yogya Sultanı’nın Sarayı -Kraton’dur. Duvarlarla çevrili olan şehirde 25.000 kişi yaşamaktadır ve kendi pazar yerleri, batik ve gümüş işletmeleri, okulları ve camileri bulunmaktadır. Sultanın yaşadığı saray 1755 yılında yapılmıştır ve Java kültürüne ait pek çok mimari esere ev sahipliği yapmaktadır. Kraton’un merkezindeki Bangsal Kencana (Altın Pavilyon) ve zengin eserlere sahip müze görülmeye değerdir. Ayrıca iç pavilyonda haftanın her günü gamelan, wayang golek, Javanez şarkı ve şiiirleri, wayang kulit (kukla) ve klasik dans gibi sanatsal performanslar sergilenmektedir (giriş biletine dahildir).

Taman Sari: 1758-1765 yılları arasında Sultan ve yakınları için inşa edilmiş saraylar, gizli odalar, havuzlar ve su kanallarından oluşan bir komplekstir. Diponegoro Java Savaşı ve arkasından 1865’teki deprem sebebiyle büyük oranda tahrip olmuş kompleksin kalıntıları görmeye değerdir.

Yogyakarta şehir merkezini gezmenin en güzel yolu yürümektir. Gezerken kendinizi tarih sayfalarının içinde kaybolmuş gibi hissedebilir, sanat kokan, bohem ara sokaklarında bir kahve molası verebilirsiniz.

Şehrin en ünlü batik merkezi Pasar Beringharjo, gümüş ve telkari üretim bölgesi Kota Gede, Affandi Müzesi, Pasar Ngasem (kuş pazarı),Sasana Wiratama Müzesi, pirinç tarlalarıyla çevrili Java Kültür Merkezi Tembi görülmesi gereken diğer yerler arasındadır.

BOROBUDUR

Kamboçya’nın Angkor Wat’ı, Myanmar’ın Bagan’ı gibi, Borobudur da Güneydoğu Asya’nın mutlaka görülmesi gereken, Endonezya’nın Budizm merkezi olmuş tapınak bölgesidir. Yogyakarta’nın 42 km kuzeybatısında yer alan alan Borobudur Budist Tapınağı, 2750 yıldır, Merapi Volkanı’nın püskürmelerine, terorist saldırılara ve 2006 yılında büyük bir depreme maruz kalmış, ancak ayakta kalabilmeyi başarmıştır.

M.Ö. 750-850 yılları arasınd Sailendra Hanedanlığı tarafından inşa edilen Borobudur’un kelimesi Sanskritçede “Vihara Buddha Uhr” olan “Tepedeki Budist Manastır” anlamına gelmektedir. Bölgedeki güç değişimleri sonucu unutlan ve kaderine terk edilen tapınak, 1815’de Java’yı yöneten Sir Thomas Stamford Raffles tarafından tekrar ele alınmış, temizletilmiş ve eski önemini yeniden kazanmaya başlamıştır. 20. yy başlarında Hollandalılar tarafından restorasyon çalışmaları başlatılmış, 1973-1983 arasında UNESCO desteğiyle bu çalışmalara hız kazandırılmıştır. 1991’de Borobudur UNESCO Dünya Mirasları listesine alınmıştır.

Borobudur Budist Tapınağı, simetrik stupa formunda yapılmış 2 milyon taş bloktan inşa edilmiştir. 118 metre tabana oturan tapınağın tepesine çıkan dört ayrı merdiven vardır. Tapınağın tamamında yüzlerce Buda heykeli, dekore edilmiş binlerce panel mevcuttur. Yukarıdan bakıldığında tapınağın, dev bir 3 boyutlu tantrik mandala şeklinde olduğu görülür. Bu anıtsal tapınak, taşın içinde mevcut kozmozun, günlük yaşamdan başlayıp, Budist cenneti olan nirvavaya spiral çıkışını sembolize eder. Pekçok Budist buraya hac vazifesini yerine getirmek için gelir ve tapınağın çevresinde 5 km lik bir yürüyüş gerçekleştirir.

Tapınağı gezmek ve hissetmek için en uygun saatler sabah 4.30-7.30 arasıdır. Gün içerisinde binlerce kişinin akınına uğrayan tapınakta zaman zaman yürümek bile imkansız hale gelebilmektedir. Tapınak girişinde alınan biletle Karmawibhangga Arkeoloji Müzesi’ne de girilebilmektedir. Müzede 4000 adet orijinal taş, çeşitli oymalar ve fotoğraflar bulunmaktadır.

PRAMBANAN

Yogyakarta’nın 17 km kuzeydoğusunda yer alan Hindu tapınak bölgesi Prambanan, Java’da Hindu kültürüne ait kalan en görkemli yapılar topluluğudur. Bölgedeki tapınakların tamamı, M.Ö. 8-10.yüzyıllarda Hindu Rakai Pikatan döneminde yaptırılmıştır. 16. yy daki büyük depremle çok büyük zarar gören ve yağmalanan tapınaklar, 1885’de temizlenmeye başlamış, 1937’de restore edilmiştir ve 1991 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesine alınmıştır. 2006 yılındaki depremle tekrar zarar gören tapınak bölgesinde yer yer restorasyon çalışmaları devam etmektedir.

Bölgede 3 ana tapınak bulunmaktadır. Bunların en görkemlisi kompleksin ortasında yer alan 47 metre uzunluğundaki Roro Jonggrang Tapınağı’dır. Şiva’ya adanan tapınağın kuzeyinde ve güneyinde yer alan diğer iki tapınak ise Vişnu ve Brahma’ya adanmıştır. Şiva ve Brahma tapınaklarında ramayana destanının epik hikayelerini anlatan rölyefler bulunmaktadır. Prambanan Tapınaklar kompleksinde 1960 yılından beri“Ramayana Balesi” adı verilen açık hava dans gösterisi düzenlenmektedir. Sewu Tapınağı, Bubrah Tapınağı ve Lumbung Tapınağı bölgede ziyaret edilebilecek diğer tapınaklardır.

Tapınaklar bölgesini yürüyerek ve bisiklet kiralayarak gezmek mümkündür.

SOLO – SANGIRAN

Solo, Java Adası’nın en az batılılaşmış, görece muhafazakar şehirlerinden biridir. Solo gezginler içinSangiran ilkel insan bölgesine gidiş için bir ara durak niteliğindedir. Tarih öncesi ilkel “Java Adamı’nın bulunduğu, 1996 yılında UNESCO Kültür Mirasları listesine alınan Sangiran, Solo’nun 16 km kuzeyinde, Solo Nehri Vadisi’ndedir.

56 km² lik bir alanı kaplayan kazı bölgesi, Sragen ve Karanganyar olarak iki ayrı yönetime ayrılmıştır. Jeolojik olarak çok büyük bir öneme sahip olan Saringar, arkeolojik kazıların 1934 yılında başlamasıyla, insanlık tarihi açısından dünyada en önemli yerlerden birisi haline gelmiştir.

Bölgede 1883’de ilk çalışmayı yapan Hollandalı paleoantropolog Eugène Dubois olmuş ancak istediği fosilleri bulamayınca çalışmasını Doğu Java’ya yönlendirmiştir.

Antropolog Gustav Heinrich Ralph von Koenigswald, 1934’de bölgede çalışmalara başlamış ve insanın ilk atalarından olan “homo erektus” diğer adıyla “Java Adamı” fosillerini bulmuştur.

Aynı döneme ait 60’tan fazla insan fosili ve ayrıca hayvan fosilleri de bulunmuştur.

2011 yılında bölgeden çıkan fosil ve diğer tarihi parçaların sergilendiği bir Müze açılmıştır. Müzede 3 ayrı salon vardır. İlk salonda bölgede bulunan 1 milyon yıl öncesine ait insan ve hayvanların üç boyutlu modelleri bulunmaktadır. İkinci salonda, Sangiran’da bulunan fosillere ait materyaller görülebilmektedir. Üçüncü salonda ise Sangiran Bölgesi’ni üç boyutlu görünümü canlandırılmıştır. Arka planda Lawu Volkanı, önde 1 milyon önce yaşamış insan ve hayvanlar sergilenmektedir.

WONOSOBO – DIENG PLATEAU

Wonsobo şehri , deniz seviyesinden 900 metre yükseklikteki volkanik yapıya sahip Dieng Plateau’ya gidiş için bir giriş kapısıdır. Volkanik bir arazi yapısına sahip olan Dieng’te olağanüstü manzaralar gezginleri karşılar; ateşin hissedildiği volkanlar, mineral göller, tüten kraterler…“Tanrıların Mekanı” olarak bilinen Dieng Plateau, ayrıca Java’daki en eski bazı Hindu mimari eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede, 8-9. yy. a ait olduğu bilinen, 400’den fazla tapınak bulunmaktadır.

Dieng Plateu’da tapınakları ve doğal güzellikleri gezmek için bir gün yeterli olmaktadır. Dieng Köyü’nden başlayarak, Telaga Warna (Renkli Göl), Candi Bima (Bima Tapınağı), Kawah Sikidang (Sikidang Krateri), Candi Gatutkaca ve Arjuna Tapınak Kompleksi’ni içeren bir tur yeterli olacaktır.

TEILEN
Önceki İçerikJakarda Gezi Rehberi
Sonraki İçerikGüney Kore Gezi Rehberi

CEVAP VER